DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pleszew w Strefie Ekonomicznej

Koniec roku to dla Pleszewa początek Podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 29 grudnia opublikowano Rozporządzenie Premier Beaty Szydło o włączeniu terenów inwestycyjnych w Pleszewie do WSSE. Na tę dobrą wiadomość Pleszew czekał niemal trzy lata. Potwierdził ją goszczący w Pleszewie 30 grudnia Tadeusz Kościński, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

– Wzięliśmy wszystkie wnioski na tapetę, ponieważ tak długi czas oczekiwania powoduje, że tracimy inwestorów. W ciągu sześciu tygodni wszystkie wnioski przeszły pozytywnie proces administracyjny i od dziś Wałbrzyska Strefa jest poszerzona m.in. o tereny inwestycyjne w Pleszewie – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister Kościński.

Pleszewska Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to 5,3 ha terenów przy ul. Wschodniej zlokalizowanych w odległości 250 m od drogi krajowej nr 12. Starania o podstrefę władze samorządowe podjęły już w lipcu 2014 r. składając deklarację do WSSE „Invest – Park”. Kolejnymi krokami było uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu i podjęcie przez Radę Miejską uchwały wyrażającej zgodę na utworzenie podstrefy. Pozytywną opinię wyraził także Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Niemal rok później gotowa była cała dokumentacja. Teraz samorząd MiG Pleszew musi wykonać niezbędną infrastrukturę czyli drogi wewnętrzne oraz media. Na ten cel zabezpieczono kwotę ok. 6 mln zł. – Musimy wykonać drogę, na którą udało się uzyskać dotację rządową. Rozstrzygamy przetarg już 11 stycznia 2017 r. i droga będzie gotowa do końca października przyszłego roku – potwierdził Marian Adamek, Burmistrz MiG Pleszew. Włodarz Pleszewa szczególnie za pomoc podziękował wiceministrowi, ale także obecnej na spotkaniu Marlenie Maląg – wicewojewodzie wielkopolskiemu, która osobiście lobbowała na rzecz utworzenia podstrefy w Pleszewie. – Nam zależy na tym, aby gospodarna Wielkopolska się rozwijała i te działania, które podejmuje Pleszew są bardzo istotne dla całego rozwoju gospodarczego regionu, dlatego też z panem wojewodą wspieramy takie działania – powiedziała Marlena Maląg.

Wyrazy wdzięczności za zaangażowanie Burmistrz skierował także do Krzysztofa Dryndy – wiceprezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który potwierdził, że Pleszew dołącza do jednego z najlepszych terenów inwestycyjnych w Europie. – Jeden z magazynów branżowych uplasował WSSE na 4 miejscu najbardziej atrakcyjnych terenów do inwestowania w Europie i 22 na świecie. Cieszę się że Pleszew do nich dołącza – powiedział wiceprezes WSSE.

Obecny na konferencji prasowej dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie potwierdził także, że Urząd będzie współpracował ze Strefą, a zwłaszcza z inwestorami dostosowując ofertę szkoleń do ich potrzeb.

Podczas pobytu w Pleszewie goście mieli okazję zwiedzić także pleszewską fabrykę FAMOT produkującą obrabiarki najwyższej jakości, eksportowane na cały świat. – Firma Famot potwierdza, że w Pleszewie jest budowany dobry klimat dla przedsiębiorców. Z doświadczenia wiem, że inwestor, który chce zainwestować w danym mieście, oprócz rozmów z władzami, oceny infrastruktury i kapitału ludzkiego, bardzo często chce poznać opinie innych lokalnych przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, dotyczące tego jak układa się współpraca z samorządem – przyznał Krzysztof Drynda.

Pleszewska Podstrefa będzie 52 Podstrefą Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

źródło:pleszew.pl
Maciej Parysek

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz