Pleszew. Tuż po świętach będą szczepić przeciwko COVID-19

0
Fot. Pleszewskie Centrum Medyczne
Jest już lista chętnych do szczepień przeciwko COVID-19 w Pleszewskim Centrum Medycznym. To pracownicy medyczni i administracyjni szpitala, którzy dobrowolnie chcą wziąć udział w Narodowym Programie Szczepień. Szczepieniom w tej placówce chce się również poddać personel medyczny z innych szpitali, który pracuje w PCM, a także personel innych podmiotów leczniczych i pracownicy aptek.

W grudniu Pleszewskie Centrum Medyczne zgłosiło gotowość o udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19 i tym samym zostało wpisane na listę tzw. szpitali węzłowych. W praktyce oznacza to, że będą się mogli tam zaszczepić nie tylko pracownicy placówki i inni usługodawcy medyczni pracujący dla PCM, ale i też personel innych podmiotów leczniczych działających na naszym terenie oraz pracownicy aptek. W planach są również szczepienia pracowników sanepidów i domów pomocy społecznej. Te odbędą są w kolejnych etapach programu szczepień – Wzięliśmy udział w tym programie, bo chcemy ułatwić naszemu personelowi, a w przyszłości mieszkańcom powiatu dostęp do szczepień. I dziś już wiemy, że zainteresowanie jest bardzo duże. Do 21 grudnia decyzję o szczepieniu podjęło 477 pracowników medycznych i niemedycznych pracujących w naszym szpitalu oraz 202 osoby zatrudnione w innych podmiotach leczniczych – wylicza Błażej Górczyński, prezes PCM. Pleszewski szpital zatrudnia ponad 700 osób (530 w ramach zatrudnienia pracowniczego i około 200 osób na kontraktach). Część z nich współpracuje także z innymi szpitalami i mogą oni zdecydować, że zaszczepią się w tamtych placówkach.

W Pleszewskim Centrum Medycznym szczepienia personelu medycznego i niemedycznego planowane są na na 28 i 29 grudnia 2020 roku. Najpierw jednak wszyscy będą musieli zostać zakwalifikowani do szczepień pod kątem zdrowotnym. – Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań medycznych to taka osoba otrzyma szczepionkę. Będzie też poddana obserwacji na wypadek występowania ewentualnych reakcji alergicznych. Trzeba też podkreślić, że przeprowadzenie szczepień wymaga ogromnej sprawności organizacyjnej całego szpitala. Szczepienia personelu medycznego będą się odbywały na oddziałach, natomiast osób z zewnątrz – w pomieszczeniu obok SOR przy wejściu do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej – dodaje dr Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych PCM.

Następne partie szczepionek mają zostać skierowane do chętnych mieszkańców powiatu pleszewskiego.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick