DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Pleszew najlepszy w kraju! Nagrodzono ideę miasta 15-minutowego

Kompaktowy Pleszew, czyli idea miasta 15-minutowego została nagrodzone przez kapitułę konkursu Serwisu Samorządowego PAP. Pleszew został uznany za najbardziej innowacyjną gminę miejsko-wiejską w kraju!

Fot. pleszew.pl

Kompaktowy Pleszew to nic innego, jak idea miasta 15 minutowego. Według niej wszystko co jest potrzebne do życia, znajduje się w zasięgu ręki. I do swojego punktu docelowego dotrze się w maksymalnie 15 minut od miejsca zamieszkania pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Dziś mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że Pleszew jest pierwszym w Polsce miastem piętnastu minut, miastem, które zaprasza Państwa do swoich podwojów i te piętnaście minut w sensie przestrzennym, czasowym i społecznym można każdego dnia sprawdzić  mówiła Izabela Świątek, wiceburmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Ideę miasta 15-minutowego zaczęto wprowadzać w Pleszewie w 2020 roku. Opiera się na sześciu podstawowych filarach, według których podejmowane są konkretne działania w przestrzeni miejskiej. Są to łatwo dostępne żłobki i przedszkola, przyjazne szkoły (także artystyczne), atrakcyjny rynek mieszkaniowy, zróżnicowana oferta kulturalna, nowoczesne obiekty sportowe i miejsca rekreacji, a także wysoki poziom opieki zdrowotnej. – Działania skierowane są głównie do obecnych mieszkańców, aby poprawić ich jakość życia, ale również do potencjalnych mieszkańców i inwestorów, wskazując że Pleszew jest alternatywą dla dużych aglomeracji miejskich – informują przedstawiciele urzędu.

Pleszew otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz