Plener WOLNOŚCI za nami

0
Wczorajszy wernisaż prac zakończył pierwszy Międzynarodowy Plener Artystyczny w Tarcach w gminie Jarocin. Przez ponad tydzień artyści z Europy Wschodniej interpretowali pojęcie wolność w różnych formach. Okazją do zorganizowania tego artystycznego przedsięwzięcia są, przypadające w tym roku dwie setne rocznice – odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W plenerze artystycznym wzięli w nim udział malarze, rzeźbiarze i graficy z Polski, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Myśl przewodnia różne historie narodów ale silne pragnienie wolności.

Plener odbywał się we wspaniałej scenerii pałacu i parku w Tarcach. W roku 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego miejsce to jest niemal symboliczne. To przecież waśnie tu mieszkał dowódca jarocińskich powstańców wielkopolskich i dowódca VI Okręgu Wojskowego powstania – jedynego zwycięskiego zrywu niepodległościowego w Polsce – major Zbigniew Ostororóg-Gorzeński. Odnowiony pałac i jego otoczenie znalazł się na kilku płótnach zachwyconych tym miejscem artystów.

Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem objął artysta, mieszkający od niedawna w Mieszkowie pod Jarocinem – Włodzimierz Bludnik.

Jedna z prac plenerowych, autorstwa Tomasza Wendlandta powstała poza Tarcami, konkretnie na wiadukcie przy ulicy Poznańskiej w Jarocinie. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się obraźliwe, uderzające w godność imigrantów, ksenofobiczne hasła. Teraz przechodniów mogą zaskoczyć tutaj postacie Michała Drzymały, Krzysztofa Komedy czy Krystyny Feldman.

Marzeniem artysty jest, aby w drugim przejściu pod wiaduktem znalazły się postacie związane z legendą jarocińskiego festiwalu. Organizatorem pleneru było Muzeum Regionalne w Jarocinie. Projekt był finansowany ze środków Gminy Jarocin.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick