Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W plenerze artystycznym wzięli w nim udział malarze, rzeźbiarze i graficy z Polski, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Myśl przewodnia różne historie narodów ale silne pragnienie wolności.
Plener odbywał się we wspaniałej scenerii pałacu i parku w Tarcach. W roku 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego miejsce to jest niemal symboliczne. To przecież waśnie tu mieszkał dowódca jarocińskich powstańców wielkopolskich i dowódca VI Okręgu Wojskowego powstania – jedynego zwycięskiego zrywu niepodległościowego w Polsce – major Zbigniew Ostororóg-Gorzeński. Odnowiony pałac i jego otoczenie znalazł się na kilku płótnach zachwyconych tym miejscem artystów.
Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem objął artysta, mieszkający od niedawna w Mieszkowie pod Jarocinem – Włodzimierz Bludnik.
Jedna z prac plenerowych, autorstwa Tomasza Wendlandta powstała poza Tarcami, konkretnie na wiadukcie przy ulicy Poznańskiej w Jarocinie. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się obraźliwe, uderzające w godność imigrantów, ksenofobiczne hasła. Teraz przechodniów mogą zaskoczyć tutaj postacie Michała Drzymały, Krzysztofa Komedy czy Krystyny Feldman.
Marzeniem artysty jest, aby w drugim przejściu pod wiaduktem znalazły się postacie związane z legendą jarocińskiego festiwalu. Organizatorem pleneru było Muzeum Regionalne w Jarocinie. Projekt był finansowany ze środków Gminy Jarocin.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz