Plaga komarów. Jak sobie z nimi radzić?

1
To przez nie uciekamy w popłochu z ogrodu, zamiast spędzać letnie wieczory na świeżym powietrzu. Dają się we znaki wszystkim bez wyjątku, i choć są niewielkich rozmiarów, ich ukąszenia bywają uciążliwe i swędzące. Komary – koszmar tegorocznego lata.

Czy to nad wodą, w lesie, czy po prostu w ogrodzie – komary są wszędzie. Pogoda podczas tegorocznych wakacji wyjątkowo im sprzyja, a wszystko przez częste i obfite opady deszczu. – Komary mogą być bardzo uciążliwe dla ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w pobliżu jakiś rzek, jezior, lasów, gdzie kumulacja tych komarów jest na prawdę wysoka – mówi Maciej Duda z Nadleśnictwa Antonin.

Komary dały się we znaki zarówno leśnikom, jak i pracownikom Telewizji Proart podczas nagrywania nowego odcinka programu  „Ekologika Leśnika”. Ten na telewizyjnej antenie pojawi się już wkrótce, ale możemy zdradzić, że Damian Chaliński, jeden z bohaterów nowego odcinka magazyny na pytanie o sposoby leśników na komary odpowiedział: – Najlepiej je polubić.

Komary można lubić, albo nie. Jak zatem się przed nimi bronić? Walka często bywa nierówna, ale warto ją podjąć, chociażby po to, by uniknąć drapania. I tutaj z pomocą przychodzi natura, a konkretnie sadzenie w ogrodach takich roślin jak kocimiętka czy lawenda. Można zastosować też świece, spirale czy spraye przeciwko komarom. Czy to skuteczne sposoby? Wszystko zależy od stężenia zawartej w nich substancji odstraszającej owady.

Pozostaje też pytanie, dlaczego komary w ogóle gryzą? Choć żywią się głównie nektarem owocowym i roślinnym, potrzebują białka w postaci ludzkiej krwi, by się rozmnażać. Jak to w życiu bywa, chodzi po prostu o przetrwanie.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick