„Płaczą, dopytują, widzą panikę i stres”. Pomoc psychologiczna i prawna dla ostrowskich Ukraińców

0
Pomoc psychologiczna i prawna dla Ukraińców w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu
W ostrowskich szkołach ukraińskie dzieci będą mogły skorzystać z pomocy psychologicznej, a dorośli za darmo mogą skorzystać z pomocy prawnej. To pierwsze realne działania zaoferowane przez samorząd dla społeczności Ukraińców mieszkających w tym mieście.

Na czwartkowym spotkaniu władz miasta ze społecznością ukraińską w Ostrowie Wielkopolskim rozmawiano m.in. o tym, jak można wesprzeć te rodziny i jakiej pomocy potrzebują. Władze miasta spotkały się także z dyrektorami szkół, aby poinstruować ich, jak działać w sytuacji, w której znalazła się część ich uczniów i wypracować wspólną drogę wsparcia. Kolejne spotkanie przeprowadzono z dyrektorami ostrowskich szkół, aby pomóc ukraińskim dzieciom.

Pomoc psychologiczna dla Ukraińców w Ostrowie Wielkopolskim

Jedną z form takiego wsparcia właśnie ma być pomoc psychologiczna skierowana w pierwszej kolejności do dzieci (46 przedszkolaków i 11 uczniów), które uczą się w ostrowskich szkołach. Choć wojna toczy się w Ukrainie, dotyka każdego obywatela tego kraju niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. – W naszej szkole mamy troje uczniów z Ukrainy. Dziewczynka, która chodzi do klasy pierwszej, jest bardzo chroniona przez swoją mamę, przed informacjami napływającymi z Ukrainy, dlatego nie do końca jest świadoma tego, co się dzieje. Natomiast dwóch starszych chłopców z drugiej rodziny bardzo mocno przeżywa to, co się dzieje. Płaczą. Dopytują. Widzą panikę i stres wśród swoich rodziców, dlatego uważam, że pomoc psychologiczna jest naprawdę ważna. Zaoferowałam pomoc dla tych rodzin w każdy możliwy sposób – powiedziała Urszula Twardowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim.

W ostrowskiej „piątce” uczy się pięcioro ukraińskich dzieci w klasach: pierwszej, czwartej, szóstej i siódmej. – Wczoraj już przeprowadzaliśmy pierwsze rozmowy z dziećmi. Pytaliśmy, jak się czują, jak odbierają sytuację, która w ich ojczyźnie ma miejsce. Zapewniliśmy też wsparcie naszego psychologa szkolnego. Wczoraj także rozmawialiśmy z rodzicami. Były to rozmowy telefoniczne, w których zapewniliśmy ich o naszym pełnym wsparciu, solidarności z narodem ukraińskim. W sytuacji jakiejkolwiek pomocy jesteśmy gotowi na miarę możliwości szkolnych jej udzielić – podkreśliła w piątek Dorota Cieśla, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim.

Dyrektorzy szkół i przedszkoli spotkali się z władzami Ostrowa, aby omówić zasady wsparcia psychologicznego dla ukraińskich dzieci uczęszczających do ich szkół / fot. UM Ostrów

Pomoc prawna dla Ukraińców w Ostrowie Wielkopolskim

Miasto zaoferowało także pomoc prawną dla Ukraińców mieszkających w Ostrowie Wielkopolskim. W tej sprawie porozumiano się z adwokatami, którzy zaoferują bezpłatne wsparcie. W jego ramach nasi sąsiedzi będą mogli skorzystać ze wsparcia dotyczącego legalizacji pobytu i pracy w Polsce, wypełniania pierwszych niezbędnych dokumentów i konsultacji prawnych.

Lista osób, świadczących pomoc prawną obywatelom Ukrainy w Ostrwie Wielkopolskim i Kaliszu

  • koordynator adw. Romana Schubert – 508 222 989
  • adw. Mateusz Karolewski – 669 168 234
  • adw. Hanna Kapciuk-Muzyka – 601 255 690
  • adw. Aleksander Lisiecki – 692 740 359
  • adw. Piotr Majewski – 500 234 510
  • adw. Marek Czemplik – 693 379 333
  • adw. Anna Karwowska-Bednarek (Kalisz) – 607 422 308
  • adw. Paulina Tomczak-Kaźmierczak (Kalisz) – 607 422 308
  • adw. Kinga Marchwicka-Sobocka (Kalisz) – 607 422 308

Ostrowska zbiórka darów dla Ukraińców

Przypominamy o jednodniowej zbiórce darów dla Ukraińców w kraju pogrążonym wojną. Zaplanowano ją na sobotę, 26 lutego. Szczegóły dotyczące godzin, miejsca oraz szczegółowa lista najbardziej potrzebnych artykułów znajduje się pod tym linkiem.

Fot. UM Ostrów
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick