DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Płać i płacz. Polacy w starciu z drastycznymi podwyżkami za gaz

Horrendalne podwyżki cen gazu odbijają się na tzw. szarym Kowalskim, który zarabiając tyle samo, otrzymuje rachunki nawet o 300% wyższe, niż w ubiegłym roku. Mikstaczanie załamują ręce. Wrze także w sieci. To tylko niektóre z komentarzy, które znalazły się na fanpage’u portalu wlkp24.info. Teraz wiecie, dlaczego była ta nagonka na wymianę pieców z 'śmieciowych’ na gaz bądź pellet. Teraz zostało płacić rachunki i płakać – pisze jeden z internautów. Jednak będziemy robić za „miskę ryżu”, bo na nic więcej nas nie będzie stać! – dodaje kolejny. 

Mieszkańcy nie wiedząc co robić, proszą o pomoc lokalny samorząd. Problem polega na tym, że włodarze Mikstatu sami borykają się z problemem podwyżki cen gazu, a decyzja spadła na nich odgórnie, mimo ich protestów. Ponad 90% budynków na terenie miasta i gminy ogrzewane jest właśnie w ten sposób. Barbara Ilska jest dyrektorką Szkoły Podstawowej w Mikstacie. Przedstawiła nam faktury za ogrzewanie placówki wcześniejsze miesiące oraz swoje wyliczenia na przyszłość. W listopadzie 2020 roku 1 kWh kosztowała nieco ponad 7 groszy. W 2021 roku wzrosła do 21 groszy. Prognozy na 2022 rok to 41 groszy za 1 kWh. – Koszty już wzrosły do takiej sumy, że za wszystkie media szkolne w ciągu roku płacimy 330 tysięcy złotych. Uwzględniając kolejną podwyżkę cen gazu to roczna kwota wzrośnie do ponad pół miliona złotych – mówi Barbara Ilska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mikstacie.

Barbara Ilska nie tylko boryka się z problemem wysokich rachunków, jako dyrektor szkoły, ale też, jako zwykły obywatel. Zajmując wraz z mężem lokum mikstackiej Spółdzielni Mieszkaniowej już odczuwają podwyżkę. – Jeżeli kolejna podwyżka również nas obejmie, a raczej tak będzie, bo spółdzielnia ma tę samą taryfę, co szkoła, to koszt utrzymania 60-metrowego mieszkania wyniesie 1200-1300 złotych – dodaje Ilska.

Podwyżki cen gazu przysporzą problemów także samorządom. Te obawiają się, że będą musiały rezygnować z inwestycji. – Musimy się teraz zastanowić, gdzie szukać tych pieniędzy. Prawdopodobnie będziemy dyskutować z radnymi o tym, że cięcia pójdą w te miękkie resorty, czyli kulturę i sport. Musimy utrzymać infrastrukturę gminną, musimy utrzymać lokalne obiekty, sieci, musimy wypłacać wynagrodzenia – wylicza Henryk Zieliński, burmistrz Miasta i Gminy Mikstat.

Specjaliści biją na alarm, że to nie koniec podwyżek, a faktury mogą być jeszcze wyższe, niż teraz. 17 grudnia Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. To element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie ma objąć blisko 7 mln gospodarstw domowych, czyli połowę wszystkich w Polsce. Rząd przeznaczy na to 4 miliardy złotych.

Napisz do autora

Komentarze (16)
 • P
  P.

  piątek, 7 stycznia, 2022

  Polski ład. A Będzie jeszcze gorzej.

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  piątek, 7 stycznia, 2022

  Kaczyński nienawidzi Polaków ale oni głosują na niego bo lubią być debilami .Jaki naród taki Kaczyński.

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  piątek, 7 stycznia, 2022

  Wybraliście, to teraz płacimy, brawo wolacy.

  Odpowiedz
 • ZK
  Z Kaliszkowic

  piątek, 7 stycznia, 2022

  Gdzie gmina Mikstat ma szukać pieniądzy??? Przecież rada usilnie i na wszystkie sposoby głosowała za przyznaniem sobie podwyżek diet. Więc gmina pieniądze widocznie ma…

  Odpowiedz
 • P
  POLA

  sobota, 8 stycznia, 2022

  Wreszcie naród powinien wyjść na ulice i zwalić z pietestału ten cały kaczogród. JAK DŁUGO LUDZIE BĘDZIEMY TO ZNOSIĆ- TYLE MÓWI SIĘ O EKOLOGII,OCHRONIE ŚRODOWISKA, NAMAWIA SIĘ DO ZMIANY OGRZEWANIA NA GAZOWE- OPIPIELI Z TYMI PODWYŻKAMI. TYLKO,ŻE CI NA GÓRZE MAJĄ NAS PROSTYCH LUDZI GŁEBOKO W DUP.E! IM Z TYCH DOBRZE PŁATNYCH STOŁKÓW FORSY NIE ZABRAKNIE.

  Odpowiedz
 • W
  Wiedziałem

  sobota, 8 stycznia, 2022

  W Mikstacie tak wielbili Dudę i PiS… Wyślijcie c teraz swojemu prezydenyowi podziękowanie…

  Odpowiedz
 • Z
  zabka

  sobota, 8 stycznia, 2022

  faktycznie przy ich pensjach to pestka ale emeryt albo samotna matka z czego ma placic dzieci maja siedziec w zimnej budzie

  Odpowiedz
 • P
  Pola

  sobota, 8 stycznia, 2022

  Nie tylko Mikstat ma taki problem. Mają go także pobliskie wsie. Co niektórzy grzeją gazem już 20 lat i czegoś takiego jeszcze widzieli.

  Odpowiedz
 • P
  Pola

  sobota, 8 stycznia, 2022

  Nie tylko Mikstat ma taki problem. Mają go także pobliskie wsie. Co niektórzy grzeją gazem już 20 lat i czegoś takiego jeszcze widzieli. Żeby ten gaz chociaż był wystarczająco kaloryczny! W zeszlym roku serwisant mojego pieca gazowego powiedział, że za chwilę nie będzie odpowiednich gazówek do tego gównianego gazu!

  Odpowiedz
 • S
  Szymon

  niedziela, 9 stycznia, 2022

  To są brednie co piszecie Polska nie jest producentem gazu i go nie wydobywa tylko kupuje na giełdzie wraz z prawem do emisji CO2. Wszyscy chcieli czystego powietrza z nagonka z Brukseli no to jest. Ta rzecz się zaczęła dobre 10 lat temu. Tu jest potrzebny głos całej Europy wobec urzędników Brukseli wobec ekoterroru. Nie wiem czy to wyświetla bo nawet wielkie brat G wycina oponentów.

  Odpowiedz
 • R
  ROMAN

  poniedziałek, 10 stycznia, 2022

  No mamy totalsów nagonkę i zero wiedzy .Wystarczyło żeby Donek zachowywałł się wielokrotnie jak Polak,a nie jak karierowicz ,począwszy od 2008.Nord Strim 2 też mógł zablokować,żeby Putinowi uniemożliwić szantaż,A uprawnienia do emisji,to też sprawka Tuska .Polacy przekonają się o korzyściach z Polskiego Ladu.Mamy kiepską opozycję i to fakt.

  Odpowiedz
 • M
  Milosz

  sobota, 26 marca, 2022

  wybudowalem sobie dom, i chcialem sobie zrobic ogrzewanie gazowe, ale rachunki byly wysokie, wiec postanowilem zainwestowac w biokominek. szukalem dobrej firmy z kominkami i zdecydowalem sie na kratki.pl

  Odpowiedz
 • Z
  Zbyszek

  czwartek, 31 marca, 2022

  Stwierdzam , że płakałem gdy zobaczyłem rachunek za gaz . Nawet dodatek osłonowy nie pomógł wyjść z długu . Katastrofa ! Wkurzyłem się i go zdemontowałem na dobre ! Teraz mam prosty kocioł na pellet z firmy Kostrzewa i jest już dobrze .
  Pellet można zawsze dobrej cenie kupić więc sie z tym nie martwię .

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz