Plac budowy w Wolicy. Powstaje oddział rehabilitacji pocovidowej

0
Fot. facebook.com/ Szpital Wolica
Na terenie szpitala w Wolicy rozpoczęła się budowa oddziału rehabilitacji pocovidowej. Placówka będzie świadczyła pomoc tym, którzy borykają się z powikłaniami po przebytej chorobie COVID-19. Nowoczesny oddział będzie pierwszym takim w Polsce i jednym ze 120 na świecie. Jego budowa pochłonie ponad 6 milionów złotych.

Szpital w Wolicy koło Kalisza specjalizuje się w leczeniu chorób płuc i gruźlicy. Podczas poprzednich fal koronawirusa był dwukrotnie przekształcany w szpital jednoimienny, który zajmował się wyłącznie pacjentami z COVID-19. Teraz, szpital w Wolicy powrócił do normalnej działalności, ale nie chce całkiem odwracać się od problemów związanych z koronawirusem. Na terenie szpitala ruszyła budowa nowoczesnego oddziału rehabilitacji pocovidowej. – Planujemy wprowadzić nowoczesne rozwiązania. Oprócz fotowoltaiki będą także folie na podczerwień oraz system rekuperacji. Nowoczesny oddział będzie posiadał sztab specjalistów: pulmonologów, fizjoterapeutów i psychologów – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

Lekarze będą uczyć pacjentów jak radzić sobie przy ataku duszności, podstawowych zasad, które mają poprawić komfort. – Duszność nie jest stała, ona się nasila przy wysiłku. Chcemy uczyć też panować nad strachem przy dusznościach. Wiemy, że strach ją potęguje – dodał Wysocki. Szpital w Wolicy jest też pierwszą placówką w kraju, którą odwiedziła Paloma Cuchi, dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.

Na oddziale będzie miejsce dla 26 pacjentów. Będą oni przebywać w salach dwuosobowych. Budowa ma zakończyć się w listopadzie. Tak, by od stycznia 2022 roku pojawili się tam pierwsi pacjenci. Koszt tej inwestycji to ponad 6 milionów złotych. Znaczną część sumy pochodzi z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick