PKS wraca do Chojnika. Udana interwencja

0
Autobus wraca do Chojnika. Po ponad miesiącu walki ze spółką PKS w Ostrowie Wielkopolskim mieszkańcy tej wsi w gminie Sośnie wracają do „normalności”. Jedyne kursy, które gwarantowały dzieciom i młodzieży dojazd do szkół w Ostrowie lub seniorom do lekarzy zostaną przywrócone.

O problemie mieszkańców Chojnika w gminie Sośnie informowaliśmy we wrześniu na naszym portalu, a specjalny reportaż na ten temat wyemitowała Telewizja Proart w magazynie „Twój Problem Nasza Sprawa”. Mieszkańcy w ostatnich dniach sierpnia dowiedzieli się, że jedyna linia nr 350 na trasie Syców-Ostrów Wielkopolski została zawieszona. Autobusy, które dowoziły młodzież do szkół a osoby starsze m.in. do lekarzy specjalistów w Ostrowie, oddalonym od Chojnika o 30 km, przestały jeździć. – Linia była rentowna tylko w określonych dniach na niektórych kursach – informował wówczas prezes PKS, Marian Torchalski. Dodawał, że decyzja o zawieszeniu kursów do i z Chojnika jest spowodowana głównie brakiem kierowców w spółce.

PRZECZYTAJ: Jedyny autobus do Chojnika przestał kursować. PKS nie przywróci połączenia?

Mieszkańcy prosili o pomoc samorządowców, wójta gminy Sośnie, starostę powiatu czy parlamentarzystów. Bezskutecznie. Nikt nie zainterweniował na tyle, by podjąć konstruktywne rozmowy z prezesem ostrowskiej spółki PKS i próbować wypracować kompromis. Sprawą zajęła się europoseł Andżelika Możdżanowska, która zapewniała nas w rozmowie, że w interwencję zaangażowała nawet sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafała Webera. – Od 1. października do czasu zatrudnienia dodatkowego kierowcy kurs będzie realizowany 46 minut wcześniej niż w poprzednim roku szkolnym, tj. o 6:05 z Międzyborza. Od połowy października zostanie przywrócona poprzednia godzina kursowania – poinformował kilka dni temu prezes PKS w Ostrowie Wielkopolskim europosłankę.

Mieszkańcy odetchnęli z ulgą. Otrzymali informację o przywróceniu „starych” kursów. – Wraca linia 350, która z Chojnika do Ostrowa będzie ruszać o 6:59, a popołudniu o 14:15 autobus ruszać będzie z Centrum Przesiadkowego w Ostrowie i przywiezie pasażerów do Chojnika – wyjaśnia Katarzyna Zamelek, jedna z mieszkanek Chojnika, która prosiła o interwencje. Dobre wieści otrzymała bezpośrednio w spółce PKS. – Kursy mają wrócić od poniedziałku 21. października – dodaje.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick