Pilnie potrzebna krew! Banki niemal całkowicie puste

4
W okresie wakacji zapotrzebowanie na cenny płyn życia jest zawsze większe, a zapasy magazynowe w bankach niemal świecą pustkami. Obecnie wystarczającą ilość mamy tylko z grupy AB RH+ - informują przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Krew to nadal lekarstwo, dla którego nie ma syntetycznego zamiennika, dlatego tak ważne jest, by regularnie ją oddawać.

Jest źle, stany magazynowe krwi są bardzo niskie. Wakacje to szczególny czas, jeśli chodzi o oddawanie krwi. Liczba honorowych dawców spada, a cennego płynu życia potrzeba więcej. – Wystarczającą ilość mamy w zakresie grupy AB RH+, pozostałe, czyli 0 RH+, A RH+, B RH+ oraz wszystkie grupy ujemne są potrzebne. Lato, to czas urlopów. W tym czasie wielu regularnych dawców, nie pojawia się, bo np. nie ma ich w kraju. Dlatego tego cennego płynu brakuje – informuje dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, Małgorzata Tarnawska.

Centra krwiodawstwa często w tym czasie organizują akcje wyjazdowe, by uzupełnić zapasy krwi. Telewizja Proart natomiast, po przerwie spowodowanej pandemią, zaprasza na znaną wielu osobom akcję „Oddaj krew z kablówką”. Tegoroczna edycja już za niewiele ponad miesiąc, bo 8 września. – Akcja nie odbędzie się, tak jak było to do tej pory, na naszym dziedzińcu przy Wolności 19. W tym roku zaprosimy państwa na ulicę Andrzej Kowalczyka 1 do Areny Ostrów. Tam jest więcej przestrzeni, obiekt jest przygotowany pod kornonawirusowe realia, ponieważ tam też odbywały się szczepienia  – mówi Anna Okrój, dyrektor generalna Telewizji Proart HD.

Od początku akcji, czyli już od ponad 15 lat, przy jej organizacji bierze udział Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. – To przedsięwzięcie jest zawsze na tyle świetnie przygotowane i zorganizowane, że przyciąga wielu dawców. Przekłada się to na bardzo duży pobór i uzupełnienie naszych zapasów – mówi Małgorzata Tarnawska.

8 września, Arena Ostrów, 16. edycja akcji „Oddaj Krew z kablówką”. Zapraszamy w imieniu naszym oraz Miasta Ostrów Wielkopolski, które w tym roku wraz z nami organizuje wydarzenie.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Czy osoba niezaszczepiona może oddać krew bo jak mówi gut osoby niezaszczepione to pasożyty a krew od pasożytów nie przyda sie szpitalom.

    • Zgadza się w 100 %. Tak to niezaszczepionych traktuje się jak trędowatych, a gdy potrzeba krwi to każdy dawca potrzebny? Segregacja na bok? To jest niestety hipokryzja.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick