Piłkarski sezon od IV ligi w dół zakończony. Na jakich zasadach dla klubów?

0
Piłkarski sezon dla klubów od IV ligi w dół został zakończony. Taką decyzję podjęli wspólnie przedstawiciele wojewódzkich związków piłki nożnej. Ustanowiono, że liderzy poszczególnych lig awansują szczebel wyżej, ale nie będzie spadków. To oznacza, że w regionie może czekać nas nowa piłkarska rzeczywistość. Jeśli LKS Gołuchów i Odolanovia Odolanów spełnią wymogi licencyjne, zagrają odpowiednio w III i IV lidze.

Na tę wiadomość piłkarska polska czekła od dawna. Władze wojewódzkich związków piłki nożnej porozumiały się w sprawie dalszych losów niższych lig wstrzymanego na półmetku sezonu piłkarskiego 2019/20. Wielkopolski ZPN poinformował właśnie, że sezon został zakończony. Ale nie dla wszystkich. “Zachowane zostały zasady awansów, zrezygnowano natomiast ze spadków” – czytamy w komunikacie związku. Decyzja nie obejmuje regionalnych rozgrywek Totolotek Pucharu Polski.

CZYTAJ: Kosz Pleszew niepewny przyszłości. “Prosimy o wsparcie” [WIDEO]

Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły po analizie sytuacji w poszczególnych klubach oraz sytuacji epidemiologicznej w kraju, która mogłaby mieć wpływ na dalszy etap sezonu o ile ten zostałby wznowiony. “Zgodnie uznano, że sposób funkcjonowania w niższych ligach nie daje możliwości wprowadzenia ścisłych rygorów sanitarnych i obciążenia klubów kosztami tych działań” – kontynuują przedstawiciele wielkopolskiego związku.

Kością niezgody mogłaby pozostać kwestia awansów i spadków, ale decyzję w tej sprawie także podjęto na spotkaniu w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Kluby, które zajmowały najwyższe pozycje w ligach, awansują szczebel wyżej, a te, które zamykały tabele, pozostaną w nowym sezonie na dotychczasowym poziomie rozgrywek. To w teorii oznacza, że LKS Gołuchów zagra w przyszłym sezonie w III lidze, a walcząca do ostatniej kolejki o wyjście ze strefy spadkowej TP Ostrovia 1909, utrzyma się w IV lidze. Świętuje także w MLKS Odolanovia Odolanów, która już sezon temu była bliska awansu do IV ligi, ale ostatecznie przegrała bezpośrednią rywalizację z innym zespołem z naszego regionu – Victorią Ostrzeszów.

Jedna z przyjemniejszych wiadomości podczas pandemii! Odolanovia Odolanów w przyszłym sezonie zagra w IV LIDZE❗️🔵⚪️#RazemDoCelu

Opublikowany przez MLKS Odolanovia Odolanów Czwartek, 7 maja 2020

Dlaczego napisaliśmy, że awanse na razie są tylko teoretyczne? Ponieważ oprócz awansu na papierze, aby móc grać w wyższej lidze, trzeba spełnić szereg wymogów licencyjnych. Co w przypadku kiedy tak się nie stanie? “W sytuacjach, gdy zespół wywalczył prawo awansu, ale zrezygnuje z niego bądź też nie otrzyma licencji do gry w wyższej lidze, nie przewiduje się przenoszenia prawa do awansu na kolejne zespoły w tabeli danych lig” – czytamy w komunikacie Wielkopolskiego ZPN-u.

CZYTAJ: W lipcu wróci żużel do Ostrowa Wielkopolskiego, ale czy przetrwa? [WIDEO]

Dlatego też nie jest na razie znany ostateczny kształt lig na sezon 2020/21. Poznamy go po zakończeniu procesu licencyjnego i przesłaniu przez kluby do WZPN-u zgłoszeń do udziału w rozgrywkach na poszczególnych szczeblach.

Inauguracja nowego sezonu jest planowana na pierwszą połowę sierpnia. O ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce.

Jaka przyszłość czeka rozgrywki III-ligowe? Odpowiedź mamy poznać we wtorek 12 maja.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick