Pieszy ma pierwszeństwo, ale i obowiązki

3
Nowe przepisy ruchu drogowego już działają. To między innymi zmiany, które dotyczą pierwszeństwa przechodniów na przejściach dla pieszych czy zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. A głośniej mówi się o nim zwłaszcza latem, gdy ma miejsce więcej niż zazwyczaj zdarzeń drogowych.

O tym, że mają wejść w życie nowe przepisy ruchu drogowego, już informowaliśmy. Przypomnijmy jednak pokrótce, czego będą dotyczyć – m.in. zachowania odległości od poprzedzającego pojazdu na autostradzie czy ujednolicenia prędkości w terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia. Największa rewolucja dotyczy jednak pieszych. Dlaczego? – Kierujący pojazdem zbliżają się do przejścia dla pieszych będzie musiał zachować szczególną ostrożność, ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych oraz w jego pobliżu – mówi st. asp. Dawid Czaja z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej komendy policji.

Z jednej strony piesi na nowych przepisach zyskują, ale z drugiej strony na nich też spoczywa istotny obowiązek. Podczas przechodzenia przez pasy nie mogą korzystać z telefonów komórkowych. W Ostrowie Wielkopolskim zresztą znajduje się przejście, na których sygnalizacja świetlna jest pozioma. Działa od kilku lat przy ulicy Chopina i jest dedykowane właśnie tak zwanym smartfonowym zombie. – Pieszy zbliżający się do przejścia mają obowiązek zwrócić uwagę, czy nie stwarza zagrożenia dla innych – mówi instruktor nauki jazdy Andrzej Zmyślony.

Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. A o nim mówi się zwłaszcza latem. Niestety, dobre warunki pogodowe nierzadko są sprawcą większej liczby zdarzeń. Ma to także odzwierciedlenie w statystykach, choćby tych z ubiegłego roku z terenu powiatu ostrowskiego. – Niestety, w okresie letnim, wakacyjnym dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych, dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze. W ubiegłym roku w okresie letnim w czerwcu, lipcu i sierpniu policjanci odnotowali 469 zdarzeń drogowych, w tym 46 wypadków, podczas których 4 osoby poniosły śmierć, a 58 osób zostało rannych, natomiast w marcu, kwietniu i maju policjanci odnotowali 365 zdarzeń drogowych, w tym 19 wypadków, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 24 osoby – mówi mł. asp. Małgorzata Michaś, oficer prasowy ostrowskiej policji.

Lato już za pasem. Policja będzie więc niejednokrotnie apelować o rozwagę na drogach. A my dodajemy: wystarczy pomyśleć o innych i o tym, że oni też chcą być bezpieczeni.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. 10
    1

    Należy jednak pamiętać że auto waży ok.1,5 tony i bezpośredniej konfrontacji pieszy jednak będzie bardziej poszkodowany.Cmentarze są pełne tych którzy mieli pierwszeństwo i warto o tym pamiętać.

  2. 15
    2

    Pieszy powinien być jeszcze ukarany za to, że stoi przy samym przejściu i zamiast przechodzić ciśnie farmazony, kto, z kim, gdzie, jak i dlaczego. Już miałem z cztery takie sytuacje. Stoi duet przy samym przejściu człowiek się zatrzymuje a ten Ci kiwa, że mam jechać bo nie przechodzi i dalej te dyrdymały prawi ze znajomym.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick