Pierwsza kobieta w Odolanowskiej Alei Noblistów. Odsłonięto pomnik Skłodowskiej-Curie

1
W Odolanowskim Parku Natury sukcesywnie od kilku lat powstaje Aleja Noblistów. Jako pierwszy w 2009 roku odsłonięto pomnik byłego prezydenta Lecha Wałęsy, później pojawiło się popiersie Władysława Reymonta. Teraz przyszedł czas na pierwszą kobietę – kilka dni temu odsłonięto pomnik Marii Skłodowskiej–Curie.

Inicjatorem powstania Alei Noblistów jest Stowarzyszenie Świętego Marcina Patrona Ziemi Odolanowskiej. – Często pokazujemy pomniki ludzi poległych, dobrze pamiętamy historię tych, którzy walczyli w czasie powstania styczniowego czy listopadowego. My uważamy, że należy też pokazać historię osób, którzy odnieśli międzynarodowy sukces – mówi o idei powstania tego miejsca Marian Janicki, prezes stowarzyszenia.

Pomnik Lecha Wałęsy, który powstał już ponad 10 lat temu był nie tylko pierwszym w Odolanowskiej Alei Noblistów, ale też jednym z pierwszych popiersi byłego prezydenta w Polsce. Kilka lat później wybudowano postument z podobizną Władysława Reymonta. Niedawno odsłonięto pomnik Marii Skłodowskiej–Curie. – Inicjatywa powstania tego pomnika pojawiła się w 2019 roku. Koszt to 30 tysięcy złotych, ale tak jak powiedziałem warto pokazywać sylwetkę Polaków, z których powinniśmy być dumni – tłumaczy Marian Janicki.

Powstająca nadal aleja ma nie tylko wpływać na wizerunek odolanowskiego parku, ma mieć także wydźwięk edukacyjny. – Nie wiadomo czy każdy Polak, potrafi wymienić wszystkich naszych noblistów. Można przy okazji spaceru poznać bardziej historię tych osób np. czytając ich życiorysy, które znajdują się na pomnikach – mówi Irena Nawrocka, wiceprezes stowarzyszenia św. Marcina.

Już niedługo w Odolanowie pojawi się postument z wizerunkiem kolejnego noblisty. W trakcie budowy jest już powiem popiersie Henryka Sienkiewicza.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Skłodowska OK. Bolesław Wałęsa już gorzej. Powinni postawić też pomnik Czochralskiemu, ale on niestety noblistą nie był. Jego osiągnięcia są równie wielkie jak Skłodowskiej!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick