Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Inicjatorem powstania Alei Noblistów jest Stowarzyszenie Świętego Marcina Patrona Ziemi Odolanowskiej. – Często pokazujemy pomniki ludzi poległych, dobrze pamiętamy historię tych, którzy walczyli w czasie powstania styczniowego czy listopadowego. My uważamy, że należy też pokazać historię osób, którzy odnieśli międzynarodowy sukces – mówi o idei powstania tego miejsca Marian Janicki, prezes stowarzyszenia.
Pomnik Lecha Wałęsy, który powstał już ponad 10 lat temu był nie tylko pierwszym w Odolanowskiej Alei Noblistów, ale też jednym z pierwszych popiersi byłego prezydenta w Polsce. Kilka lat później wybudowano postument z podobizną Władysława Reymonta. Niedawno odsłonięto pomnik Marii Skłodowskiej–Curie. – Inicjatywa powstania tego pomnika pojawiła się w 2019 roku. Koszt to 30 tysięcy złotych, ale tak jak powiedziałem warto pokazywać sylwetkę Polaków, z których powinniśmy być dumni – tłumaczy Marian Janicki.
Powstająca nadal aleja ma nie tylko wpływać na wizerunek odolanowskiego parku, ma mieć także wydźwięk edukacyjny. – Nie wiadomo czy każdy Polak, potrafi wymienić wszystkich naszych noblistów. Można przy okazji spaceru poznać bardziej historię tych osób np. czytając ich życiorysy, które znajdują się na pomnikach – mówi Irena Nawrocka, wiceprezes stowarzyszenia św. Marcina.
Już niedługo w Odolanowie pojawi się postument z wizerunkiem kolejnego noblisty. W trakcie budowy jest już powiem popiersie Henryka Sienkiewicza.
piątek, 6 sierpnia, 2021
Skłodowska OK. Bolesław Wałęsa już gorzej. Powinni postawić też pomnik Czochralskiemu, ale on niestety noblistą nie był. Jego osiągnięcia są równie wielkie jak Skłodowskiej!