DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pierwsza inwestycja za pieniądze z EBI. Prezydent ogłosiła plany

Budowa przedszkola z oddziałami żłobkowymi przy ulicy Dobrej w Ostrowie Wielkopolskim jest pierwszą inwestycją w ramach dużego programu rozwoju miasta. Ostrowski Ekspres Inwestycyjny to 100 miejskich inwestycji do 2023 roku za ćwierć miliarda złotych.

Dziś został ogłoszony pierwszy przetarg na budowę nowoczesnego przedszkola. – W Ostrowie są jeszcze takie placówki przedszkolne, które absolutnie wymagają kompleksowej modernizacji. Nie są tak nowoczesne, ani przestronne aby sprostać naszym potrzebom. Nie są także przystosowane do opieki nad dziećmi głęboko niepełnosprawnymi – mówiła podczas konferencji prasowej Beata Klimek.

Wartość budowy nowoczesnego przedszkola przy ulicy Dobrej to 15 milionów złotych. Całość kwoty pochodzi z finansowania EBI. Nowy obiekt będzie posiadał miejsca dla 300 dzieci. To 14 oddziałów w tym 7 przedszkolnych po 25 dzieci, 4 oddziały przedszkolne po 28 dzieci oraz 3 oddziały żłobkowe po 24 dzieci.

Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Będzie tam sala doświadczeń, gdzie najmłodsi będą mogli poznawać świat za pomocą zmysłów. Kuchnia będzie podawać potrawy z uwzględnieniem wymagań dietetycznych dzieci. Budynek będzie energooszczędny, z zagospodarowaniem wód deszczowych i ekologicznym ogrodem. Energia będzie pochodzić z paneli fotowoltaicznych.

Według harmonogramu prace budowlane mają zakończyć się do końca maja 2022 roku, a oficjalne otwarcie budynku ma mieć miejsce we wrześniu tego samego roku. – Muszę zaznaczyć, że kiedy nowe przedszkole przy ulicy Dobrej zacznie funkcjonować, dzieci z placówki przy ulicy Andersa zostaną przeniesione do nowego budynku. Nie jest w żaden sposób możliwe, aby przedszkole przy Andersa funkcjonowało w taki sposób w jakich funkcjonuje teraz. To jest budynek stary, nie spełnia już żadnych wymogów. Nie będziemy tego budynku modernizować. Nasza koncepcja jest taka, aby ten budynek rozebrać i wybudować tam nowe przedszkole. Ilu oddziałowe to będzie przedszkole i dla kogo dedykowane – o tym zadecydują konkretne potrzeby – wyjaśniła prezydent.

W ramach budowy przedszkola, na ulicy Dobrej mają ruszyć także inwestycje drogowe. Samorząd chce w ten sposób zbudować dostępność komunikacyjną. Powstanie 510 metrów nowej drogi oraz kanalizacji deszczowej. Przy przedszkolu powstanie parking na 22 miejsca w tym 3 dla osób niepełnosprawnych. W tej kwestii ogłoszenie przetargu ma nastąpić w czerwcu 2021 roku.

Napisz do autora

Komentarze (6)
 • K
  Karol

  czwartek, 29 października, 2020

  No ale po co integracyjne. Przecież pani prezydent sprzeciwia się wyrokowi TK.
  Wedlug jej myślenia nie powinno być takich dzieci.
  Jak mam to nazwać nie używając wulgaryzmów?

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec7

  czwartek, 29 października, 2020

  Koronawirus, problemy, ludzie tracą pracę, idzie kryzys, a w Ostrowie bierze się ogromne kredyty. Na co? Na przedszkola? To jeszcze można zrozumieć, ale inne inwestycje? Aquaparki? Czy są to obiekty pierwszej potrzeby? Skąd wziąć pieniądze na utrzymanie takich przybytków? Kto to wszystko będzie spłacał?
  Współczuję przyszłym prezydentom. Oni zamiast działać będą musieli spłacać…

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  czwartek, 29 października, 2020

  25 lub 28 w grupie integracyjnej…????? zapraszam pania prezydent do Calineczki.na rozmowe z pracujacymi tam nauczycielami..to moze wreszcie zrozumie na czym polega integracja …

  Odpowiedz
 • ................

  czwartek, 29 października, 2020

  I z czego tu się cieszyć? Zadłużenie miasta rośnie w katastrofalnym tempie, a te głupki się cieszą, bo będą mogli wydawać nie swoje tylko pożyczone pieniądze, które i tak trzeba będzie oddać.

  Odpowiedz
 • Z
  za

  piątek, 30 października, 2020

  Przedszkole to jedna z niewielu dobrych inwestycji za ten kredyt. Tego nie należy krytykować.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz