Pięciu rannych ukraińskich żołnierzy w ostrowskim szpitalu. Wśród nich lekarz

12
Do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim trafiło pięciu rannych żołnierzy z Ukrainy. To osoby w wieku od 29 do 48 lat, którzy zostali ranni w wyniku działań wojennych w ich kraju. Placówka zatrudniła też 16 osób obywatelstwa ukraińskiego. Wśród nich są lekarze i pielęgniarki.

W ostrowskim szpitalu są leczeni ukraińscy żołnierze. Mowa o pięciu osobach rannych w wyniku walk w ojczyźnie. Zostali przetransportowani właśnie tutaj, aby uzyskać pomoc, na którą z różnych względów nie mogliby liczyć w Ukrainie. – W trakcie organizacji pomocy humanitarnej nawiązaliśmy ścisłą współpracę z dyrekcją oraz personelem medycznym wojskowego, klinicznego centrum medycznego we Lwowie. Efektem tego jest to, że na prośbę strony ukraińskiej, po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych, do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim trafili żołnierze armii ukraińskiej ranni w wyniku działań wojennych na terytorium Ukrainy – podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Dariusz Bierła, dyrektor ostrowskiej lecznicy.

Pomoc humanitarna, o której wspomniał to dwa konwoje wysłane do Lwowa. Dostarczono tam m.in. wyposażoną w leki i sprzęt karetkę.

Żołnierze w wieku od 29 do 48 lat trafili tutaj w stanie średnio ciężkim. Są po kilku operacjach, a przed nimi kolejne zabiegi oraz miesiące rehabilitacji. Dla każdego z nich przygotowano indywidualny tok leczenia. Dwóch pacjentów przebywa na oddziale chirurgii ogólnej. Kolejni są leczeni w miejscu, w którym do niedawna istniał oddział izolacyjny. Jednym z rannych żołnierzy jest lekarz, który odbywał praktykę w szpitalnym oddziale ratunkowym. – Jest po amputacji lewej ręki, którą stracił w trakcie udzielania pomocy medycznej na polu walki – zaznaczył dr n. med. Jarosław Kasperczak, kierownik oddziału chirurgii ogólnej szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Nie tylko w taki sposób ostrowscy medycy pomagają Ukraińcom. W szpitalu zatrudniono też 16 osób zza wschodniej granicy (w tym 12 pielęgniarek). Szpital jest w trakcie nostryfikacji dyplomów ukraińskich lekarzy – dodał dyrektor Bierła. Nowy personel na razie uczy się języka i zasad pracy obowiązujących w ostrowskim szpitalu. Na leczenie pacjentów czas jeszcze nadejdzie. Wśród lekarzy są ortopeda i dwóch pediatrów. Ostatnią osobą z tego grona jest położna.

Więcej na temat leczenia ukraińskich żołnierzy oraz nowego personelu w załączonym materiale wideo.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

12 KOMENTARZE

  • To zawołanie dotyczy żołnierzy wojska polskiego. Dyskryminujesz ich. Nie ładnie oni mąka inne zawołanie z czasów pogromów Polaków na Wołyniu. Wtedy ukuło się powiedzenie. Sława gierojom. Gierojom sława. To zawołanie oun upa. Jednostek kierowanych przez bandere. Do szkoły i powtórka z historii. Pozdrawiam

  • ~Bolo : „Bohater ” to nie jest słowo zarezerwowane dla jednej określonej grupy. Każdy kto broni swojej Ojczyzny przed okupantem ( w tym wypadku rosyjskim) zasługuje na cześć i chwałę. Historię trzeba znać i pamiętać ale nie rozliczać na zasadzie wzajemności bo wtedy ofiara niczym nie różniłaby się od agresora.

  • Dobrze że nie krzyknąłeś Slava Azov
   Z drugiej strony idealnie wpisujesz się w ten cyrk … w Krakowie np. na Dzień Flagi przed Urzędem Miasta wciągnięto zamiast polskich, ukraińskie flagi … to jest jakaś masakra.

 1. Zamknij wrota przeszłości. To my tworzymy historię tu i teraz. Bohaterom Ukrainy życzę powrotu do zdrowia.

 2. Bolo do Ola do jarock. Pożyjemy zobaczymy oby nie skończyło się jak z okupantami palestyny. Im tez pomagaliśmy i dziś za to płacimy. Moneta ma zawsze dwie strony. Pozdrawiam.

 3. To najlepsi specjaliści w obrażeniach wojennych przez to co przeszli ,u nas mają okazję się z tym zaznajomić a jak dojdą do siebie i pracę nikt inny nie będzie lepszym specjalistą niż oni ,a i język będzie pomocny bo będą tłumaczami dla Ukraińców i Ukrainek którzy są u nas ,wszystkim powrotu do zdrowia👋

  • Po raz kolejny proszę … weź jakieś lekcje języka polskiego, bo ni ch@ja nie można cię zrozumieć…

 4. Tu też widzę cyrk … święto flagi, Konstytucji 3 maja, a w logo zamiast biało-czerwonych barw, żółto-niebieskie … dokąd zmierzasz Polsko ?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick