Pięciu kandydatów na posłów i zagorzała dyskusja. Kto wygrał debatę Telewizji Proart?

42
Pięciu kandydatów z pięciu komitetów wyborczych. Każdy z nich miał swój pomysł na zaprezentowanie własnej kandydatury przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, które już w najbliższą niedzielę. Wiesław Szczepański z komitetu wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej, Ireneusz Czech z komitetu wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość, Tomasz Ławniczak z komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Urbaniak z komitetu wyborczego Koalicja Obywatelska oraz Andrzej Grzyb z komitetu wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe.

Gospodarka, polityka społeczna, służba zdrowia i edukacja to bloki tematyczne, które zostały poruszone podczas debaty poselskiej w Telewizji Proart. Na końcu każdy z kandydatów miał czas na autopromocję. W tej części mógł spróbować przekonać niezdecydowanych wyborców do oddania głosu właśnie na siebie.

Nieoczekiwaną zmianą było pojawienie się Tomasza Ławniczaka w miejscu Jana Dziedziczaka, którego wezwały „inne zobowiązania i propozycje” – jak określił to Tomasz Ławniczak. Dziedziczak zrezygnował z udziału w debacie, wybierając udział w programie Telewizji Trwam.

Pierwszy blok to gospodarka, a kandydaci musieli zmierzyć się z pytaniem prowadzącej  brzmiącym: „Ile dokładnie powinna wynosić pensja minimalna w Polsce? – Nie jest problemem podniesienie wynagrodzenia do 4 tys. zł tak, jak proponuje to Prawo i Sprawiedliwość. Pytanie tylko, jaka będzie wartość tej pensji. Czy nie będzie tak, że te 4 tys. będą warte tyle samo, co dzisiaj 2 tys.? Propozycja Sojuszu Lewicy Demokratycznej to kwota 2,7 tys. zł brutto – mówił Wiesław Szczepański.

Iskry można było zobaczyć zwłaszcza przy wymianie zdań pomiędzy przedstawicielem Koalicji Obywatelskiej a kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. – Wielomilionowe nagrody, podwyżki, które podobno Wam się po prostu należały! A gdzie drogi, gdzie przedszkola, gdzie żłobki? – wymieniał poseł Jarosław Urbaniak. – Zacznę od żłobków: program Maluch+. Kiedy wyście to wprowadzali to było 40 mln zł rocznie. Za rządów PiS ponad 400 mln rocznie. Nawet samorządy nie są w stanie wyczerpać tego, co mają obecnie! – bronił się poseł Ławniczak.

W dziale polityki społecznej pytanie do wszystkich kandydatów skierował poseł Ławniczak. – Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło flagowy program 500+. Czy podtrzymają panowie ten program? – brzmiało pytanie. – Podtrzymamy wszystkie programy społeczne, które zostały wprowadzone przez PiS. Nie byliśmy przeciwko żadnemu z tych programów. Państwo powinni docenić to, co działo się w przeszłości – odpowiedział Andrzej Grzyb z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Jest pewna grupa ludzi, którym powinno się pomagać. Są instytucje społeczne, jest Kościół, który powinien pomagać takim ludziom. Konfederacja ma swój plan, który brzmi 1000+ – licytował się Ireneusz Czech.

Blok dotyczący służby zdrowia wywołał wiele emocji. Pytanie, które otrzymał każdy z kandydatów brzmiało: „Jak rozwiązać problemy kadrowe w szpitalach?” Każdy miał własny pomysł na rozwiązanie tej bolączki. – Wielu lekarzy wyjechało z Polski, bo są zbyt duże wymagania co do specjalizacji. Płace są niewątpliwie ograniczeniem w grupie pielęgniarek czy ratowników medycznych. Nie uciekniemy od tego tematu, a te zarobki muszą wzrosnąć – mówił Andrzej Grzyb.

W czwartej rundzie dyskusji królował temat strajku nauczycieli. Kandydaci mieli m.in. podać dwie konkretne propozycje, które wpłyną na nastroje pedagogów. – Jeden z angielskich nauczycieli powiedział, że jeśli uczysz tak, jak wczoraj, to zabierasz dzieciom przyszłość. Szkoła musi się reformować. Szkoła potrzebuje spokoju i musi uczyć współpracy. Dla mnie nauczyciel powinien zarabiać bardzo dobrze. Tak, aby do tego zawodu szli najlepsi. Zaprzepaszczono możliwość rozwiązania tego problemu – mówił Wiesław Szczepański. – My, jako Konfederacja proponujemy bon edukacyjny, który pójdzie za uczniem. To rodzice będą wybierać szkoły, a placówki będą rywalizować między sobą o ucznia. Rodzice będą mogli wybrać, gdzie będzie lepsza historia lub matematyka, czy nawet seksuologia – dodał Ireneusz Czech. Swoje wyraźne zdanie wypowiedział także poseł Urbaniak. – Najlepszy hydraulik w mieście powinien być w szkole i uczyć młodych hydraulików. Wtedy jest szansa, że jeśli mój zepsuty kraj źle naprawi hydraulik w tym roku, to za dwa lata przyjdzie o wiele lepszy, bo lepiej wykształcony. Przez najlepszego hydraulika, który uczy w szkole. Bardzo dobrze opłacanego – podkreślił.

Jak Waszym zdaniem wypadli kandydaci pięciu komitetów wyborczych? Czy to, co przedstawili spełniło Wasze oczekiwania? Podzielcie się opinią w komentarzu!

 

Zobacz jeszcze raz debatę poselską Telewizji Proart

 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

42 KOMENTARZE

 1. „…jeśli mój zepsuty kraj źle naprawi hydraulik…” – żaden hydraulik kraju nie naprawi, choć próbował już elektryk i też mu się nie udało.

 2. Ten Dziedziczak to startuje z naszego okregu czy reprezentuje telewizje trwam i tadzia? A w sumie to co on tutaj szuka, czy zna nasze problemy czy zostal przywieziiny w teczce jak to dawniej bywalo

  • Oczywiście że przywieziony w teczce! Totalny spadochroniarz, którego ktoś kiedyś wcisnął na listę naszego regionu i tak od wyborów do wyborów mami naszych mieszkańców! Precz z takim nawiedzonym warszawiakiem – czego on tu szuka?

 3. Dobrze że chociaż dzięki Czechowi był głos wśród tego towarzystwa że nie jest potrzebny kompletnie niewydolny ZUS oraz 500+ jako jałmużna dla wszystkich często patologi tylko 1000+ dla wszystkich pracujących.
  Dla mnie jako zwoloenniczki wolnego rynku i silnego państwa głos może pójść tylko na Konfederacje, a że jestem z Ostrowa to pójdzie na Czecha bo pozytywnie mnie zaskoczył.
  Nie odstawał pomimo tego że siedział wśród starych wyjadaczy

 4. Czech zdecydowanie najlepszy. Jedyny merytoryczny i nie uprawiał demagogi. Wybijał się ponad bande czworga.
  Mam nadzieję że niezdecydowani w Ostowie otworzą oczy i przestnie być czerwoną wyspą.
  Mam nadzieję że studenci przyjadą zagłosować

 5. Widać było że siedział normalny człowiek-przedsiębiorca(Czech) wśród złotustych polityków, którzy żyją całe życie na garbie podatników i ich okradają.
  Dla mnie najbardziej naturalny i na końcu podziękował rodzinie i przyjaciołom za pomoc w kampanii. Super gest

 6. Ostrzeszowianie p. Grzybowi (pochodzi/mieszka w pod ostrzeszowskim Siedlikowie) podziękowali JUŻ w wyborach do UE. Teraz chciałby do sejmu się dostać – „a sio”; będąc europosłem głosował NIE TAK, JAK POWINIEN w komitywie z PLATFORMĄ nieOBYWATELSKĄ !

  • P. Grzyb niech postara się o stołek SOŁTYSA Siedlikowa. Karierowicz, całe życi żeruje na podatnikach, DZIĘKUJEMY ZA PANA GŁOS W BRUKSELI PRZECIWKO WŁASNEMU KRAJOWI.

 7. Dla mnie zdecydowanie Czech. Zaskoczył Urbaniaka z karą śmierci i wytłumaczył Szczepańskiemu jakie mamy złoża naturalne.
  Tylko konfederacja może obronić ten kraj od zapaści.
  Pozostali rządzili już wiele lat i poza wpędzaniem Polski w coraz większy dług nie rozwiązali podstawych problemów trapiących nasz kraj.
  Dobrowolny ZUS, likwidacja PIT, prywatyzacja szkolnictwa i służby zdrowia albo katastrofa gospodarcza i zapaść demograficzna.

  • Różne podobne zrywy już przerabialiśmy nie raz, od moczulskich po kukizów….wyjątkowo pogubione frakcje.. młodzi nie pamiętają więc naiwnie co niektórzy wierzą.

 8. Pan Czech zdecydowanie najlepszy. Mam nadzieję że Konfederacja dostanie na tyle głosów, że razem ze Stochem z naszego okręgu dostanie się do sejmu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick