DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Piątka dla zwierząt - tak, ale z poprawkami. Senatorowie zagłosowali

W pierwszej kolejności Senat odrzucił wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Za odrzuceniem głosowało 24, przeciw 64, a wstrzymało się 9 osób. Senat odrzucił także wniosek o przyjęcie ustawy w całości bez poprawek. W tym głosowaniu za było dwóch senatorów, przeciw 97, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zdaniem Senatu w projekcie ustawy muszą zostać naniesione poprawki. Dotyczą one między innymi wykreślenia ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu. Kolejna z nich mówi o prowadzeniu hodowli zwierząt na futra do 1 lipca 2023 roku, a uboju rytualnego do 31 grudnia 2025 roku. – Ustawa trafiła do Senatu w takim kształcie, który wymagał naprawy (…) tak, aby jej skutki nie były dotkliwe dla adresatów tej ustawy czyli do branż: rolniczej, rolno-spożywczej, paszowej, transportowej czy usługowej. (…) Poprawki, które proponujemy zmierzają do tego, aby wyjść naprzeciwko postulatom rolników. Mianowicie aby spowodować, by wszystkie przekształcenia i wszystkie ustawowe uregulowania tj. zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy zakaz uboju rytualnego poza kręgami kultu mogły mieć dłuższe vacatio legis. Jest w projekcie także szereg błędów związanych z wejściem w życie tej ustawy (…); będziemy proponować wydłużenie obowiązku wejścia w życie ustawy na okres od 3 do 5 lat w zależności od poszczególnych zagadnień. Chodzi o to, by rolnicy mieli czas dostosować się do pewnych wymogów – komentowała dziś na chwilę przed głosowaniem, czyli godziną 15:00, senator Ewa Matecka.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 76, przeciw 11, wstrzymało się 10 osób. Teraz nowela wraz z poprawkami wróci do Sejmu.

Piątka dla zwierząt budzi ogromne kontrowersje zwłaszcza wśród rolników. Czują się oszukani i uważają, że traktowani są jak mordercy. We wtorek tłumie protestowali w Warszawie i wyrażali swój sprzeciw. Oznajmili, że jeśli ich manifestacje nie dadzą efektów, będą one powtarzane ze zdwojoną siłą.

CZYTAJ: “Zagłada polskiej wsi” – rolnicy z powiatu protestowali w Warszawie[FOTO]

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz