PGE prosi o uregulowanie rachunku? To może być oszustwo!

4
Fot. materiały policyjne
Wielu mieszkańców regionu otrzymuje w ostatnim czasie wiadomości SMS, w których informowani są o planowanym wyłączeniu energii elektrycznej przez PGE. Odbiorcy proszeni są o uregulowanie należności. Uwaga! To może być oszustwo! Policjanci apelują, by nie klikać w podejrzane linki, które znajdują się w treści wiadomości.

O próbach oszustwa ostrzega także sama spółka PGE, która informuje, że „w SMS-ach przypominających o zaległych płatnościach zawsze podany jest nr klienta, nie ma tam natomiast linku kierującego do systemów płatności internetowych.” To ma pomóc w odróżnieniu prawdziwej wiadomości od próby oszustwa.

SMS nadany przez złodziei zawiera link, który zawiera aplikację „niezbędną do uregulowania płatności”. W rzeczywistości to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata. – Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości. Zależy im, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego – apelują policjanci.

Jednocześnie informują, że jeśli utraciliśmy czujność i kliknęliśmy w przesłany link, należy natychmiast skontaktować się ze naszym bankiem z innego telefonu. Powiadommy również Policję. Należy reagować natychmiast.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick