Parowóz stanął na tory. Jest kolejną atrakcją Pleszewa [WIDEO, ZDJĘCIA]

1
Parowóz z 1955 roku wrócił do Pleszewa. Po renowacji w Środzie Wielkopolskiej stał się kolejną atrakcją zrewitalizowanych terenów pokolejowych, na których znajdują się Zajezdnia Kultury oraz Biblioteka Publiczna.

Odnowiony parowóz z 1955 roku wrócił na dawne miejsce w okolice Biblioteki w Pleszewie. Pojazd został zabrany z kolejowej bocznicy i odrestaurowany w Środzie Wielkopolskiej, a w środę dostarczony z powrotem dostarczony i postawiony na przygotowane wcześniej specjalnie dla niego tory.

CZYTAJ: Powstanie historyczny mural. Jak będzie wyglądał?

Dwa dźwigi i dwa tory zostały zaangażowane do przetransportowania parowozu i postawienia go na torach. W środę w obecności grupy mieszkańców miasta został ustawiony na miejscu w taki sposób, aby był dodatkową ozdobą zrewitalizowanego terenu przy Zajezdni Kultury i Bibliotece Publicznej w Pleszewie, a jego reflektory oświetlały budynek biblioteki.

Renowacja parowozu kosztowała 150 tys. zł. Pojazd nie będzie jeździł, a pełnił funkcję wyłącznie ozdobną. To pozwoliło zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo uruchomienie go – jak wynikało z szacunków – zdecydowanie podniosłoby wydatki nawet do 2 mln zł.

ZOBACZ WIDEO: Ludzie kultury zostali nagrodzeni

Odmalowane blachy ozdobiły złote i czerwone elementy oraz stylowe reflektory. Te ostatnie będą oświetlały fasadę biblioteki, co dodatkowo wpłynie na efekt wizualny tej lokalizacji.

W materiale wideo dostępnym wyżej, możecie zobaczyć, jak przebiegało stawianie parowozu na tory, ile wymagało precyzji oraz uwagi. Jego postawienie mieszkańcy nagrodzili brawami.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick