Park Gorzeńskiego zmienia się nie do poznania

0
Niczym niewyróżniający się park wciśnięty między ulice Śródmiejską, Hallera i ośrodek zdrowia w Jarocinie wkrótce zmieni się nie do poznania. Trwa właśnie rewitalizacja tego miejsca. Po jej zakończeniu park będzie opowiadał historię jarocińskich powstańców wielkopolskich. Ich figury w postaci posągów już znajdują się między alejkami, ale to dopiero początek.

Trwa rewitalizacja Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego w Jarocinie. Prace pochłoną 1,3 mln zł, a teren jest zamknięty dla mieszkańców, stając się prawdziwym placem budowy. Dobiega końca układanie kostki granitowej na wytyczonych ścieżkach, a wkrótce mają się rozpocząć kolejne prace. Do zamontowania pozostały elementy małej architektury w tym ławki i stojaki na rowery. Planowane jest także nasadzenie zieleni. Ma się pojawić ponad 30 drzew i kilka tysięcy krzewów oraz bylin.

W parku stanęły już posągi mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, a także kilku mieszkańców Jarocina, którzy brali udział w Powstaniu Wielkopolskim m.in. Franciszka Basińskiego – pierwszego burmistrza Jarocina po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz Honorowego Obywatela Jarocina, sierż. Bronisława Kirchnera – dowódcy pierwszego oddziału powstańczego, który powstał w jarocińskich koszarach 11 listopada 1918 roku, a także Feliks Łabędzki – pierwszy poległy powstaniec wielkopolski z terenu Ziemie Jarocińskiej.

Prace rewitalizacyjne są prowadzone w ramach projektu, na który gmina pozyskała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 12 mln zł. Termin zakończenia prac został wyznaczony na 30 maja, ale jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to dobiegną one końca do 30 kwietnia. Kiedy nocne przymrozki ustąpią, rozpoczną się prace związane z urządzaniem zieleni.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick