Park Gorzeńskiego oficjalnie otwarty

1
Dzisiaj w samo południe, po kompleksowej rewitalizacji oficjalnie otwarto Park im. majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego w Jarocinie, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Śródmiejskiej. Teraz park jest nie tylko eleganckim skrawkiem zieleni, ale też przestrzenią edukacyjną, opowiadającą historię Powstania Wielkopolskiego.

Zrewitalizowany park upamiętnia hrabiego Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego – dowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich, ale nie tylko. Przypomina też innych mieszkańców gminy Jarocin, którzy brali udział w tym niepodległościowym zrywie. Stąd posągi żołnierzy rozmieszone w parkowej przestrzeni.

Park powiększył swoją powierzchnię. Prócz pomników powstały tam nowe alejki, ławki, oświetlenie i panele informacyjno-edukacyjne, które także przybliżają spacerowiczom historię tego miejsca: tłumaczą m.in. kim są te postaci, dlaczego stoją w tym miejscu i czym były jarocińskie latające kompanie. W parku przy pomniku zakopano okolicznościową urnę z ziemią z pól bitewnych, na których krew przelali bohaterowie Jarocińskich Latających Kompanii. Jego rewitalizacja została przeprowadzona dzięki wielomilionowej unijnej dotacji.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick