Parafie przesuwają datę Pierwszej Komunii Świętej

0
Fot. Pixabay
Pierwsze parafie w Ostrowie Wielkopolskim, Krotoszynie, Jarocinie i Kaliszu podjęły decyzje o przełożeniu tegorocznej Pierwszej Komunii Świętej na jesień: wrzesień i październik w zależności od parafii.

Pandemia koronawirusa wymusza zmiany nie tylko w życiu codziennym związanym z przemieszczaniem czy pracą na rzecz wykonywania obowiązków służbowych zdalnie. To także wyzwanie z duchowego punktu widzenia. Najbliższe Święta Wielkiej Nocy spędzimy wyłącznie w gronie osób, z którymi mieszkamy na co dzień, a uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego będziemy mogli nie osobiście w kościołach, tylko z wykorzystaniem nowych technologii.

CZYTAJ: Liturgia Triduum Paschalnego NA ŻYWO w Telewizji Proart!

Walka z wirusem wymusza jednak również daleko idące zmiany w życiu kościelnym i duchowym. Mowa o uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, które w poszczególnych parafiach planowane są zazwyczaj na przełom kwietnia i maja. Co prawda Episkopat nie wydał oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ale niektórzy proboszczowie podjęli już decyzje na własną rękę, aby chronić zdrowie wiernych. „Z uwagi na zaistniałą sytuacje Pierwsza Komunia Święta zostaje wstępnie przeniesiona na termin 3 października godzina 10.30” – poinformował właśnie ks. prał. Andrzej Szudra, proboszcz i kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

Także w Jarocinie zdecydowano o przesunięciu terminu Pierwszej Komunii Świętej. Taką decyzję podjął ojciec Sofroniusz Marcin Rempuszewski, proboszcz Parafii pw. św. Antoniego z Padwy. Epidemia koronowirusa, która dotknęła naszą Ojczyznę, rozszerza się i zmusza nas niejako do zmiany trybu życia. Dotyczy to również życia ściśle religijnego. Ze względów bezpieczeństwa wszystkich i w trosce o zdrowie i życie dzieci, podjąłem decyzję o przesunięciu daty Pierwszej Komunii Świętej z 25 kwietnia na niedzielę 13 września na godz. 13:30. To nie jest łatwy czas ani dla mnie, ani dla Was, dlatego bardzo proszę o zrozumienie mojej decyzji, którą podjąłem w trosce o dobro nas wszystkich” – poinformował w komunikacie, który można znaleźć na stronie internetowej parafii.

Podobnie postąpił proboszcz parafii pw. Św. Marcina w Jarocinie, który przesunął Pierwszą Komunię Świętą z 3 maja na 6 września.

Także w Krotoszynie podjęto podobną decyzję. Tamtejsza parafia pw. Św. Jana Chrzciciela, po konsultacji z rodzicami w formie wideokonferencji, zdecydowała o przeniesieniu Pierwszej Komunii Świętej na 5 i 6 września. „Rodzice, niezależnie od wcześniejszej deklaracji, mogą dowolnie wybrać dzień, czy dziecko przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej w sobotę czy w niedzielę (5 lub 6 września). 5. Wszystkie wcześniej zaplanowany spotkania przygotowawcze są obecnie zawieszone do czasu ustania epidemii. Zakład krawiecki został powiadomiony o przełożeniu odbioru szat komunijnych na późniejszy termin” – napisał w komunikacie na stronie parafii ks. Aleksander Gendera.

Na dwa wrześniowe terminy (20 i 27 września) przesunięto tę uroczystość także w Parafii pw. św. Jana Pawła II w Kaliszu. Dzieci miały przystąpić do Sakramentu odpowiednio 10 i 17 maja.

Niewykluczone, że w ślad za tymi parafiami pójdą kolejne w naszym regionie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick