Pandemia wzmogła problem alkoholizmu? Na terapię zgłaszają się kolejne osoby

3
Fot. pixabay.com
Pandemia oraz spowodowany nią lockdown, lęk o własne zdrowie i najbliższej rodziny, niepewna przyszłość w miejscu pracy - to wszystko spowodowało, że wiele osób zmaga się z problemami psychicznymi. Część z nich popada w alkoholizm. Terapeuci zauważają wzrost zainteresowania leczeniem, zwłaszcza w grupie wiekowej 60+.

Podczas lockdownu poradnie starały się mimo wszystko wspierać swoich pacjentów poprzez kontakt telefoniczny, czy wideorozmowę. Nie wszyscy jednak są obeznani w świecie internetu, dlatego starsi pacjenci nie mieli tak częstego kontaktu z terapeutami. Gdy drzwi Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień ponownie zostały otwarte specjaliści zauważają wzrost zainteresowania leczeniem u osób w grupie wiekowej 60+. – Przed pandemią na terapię indywidualną w godzinach popołudniowych czekało się około dwóch tygodni. Teraz czas oczekiwania wydłużył się nawet do czterech tygodni – mówi Karina Marzec-Dusza, kierownik Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim.

Psychoterapeuci tłumaczą, że alkohol jest jednym z destrukcyjnych środków radzenia sobie ze stresem. Lockdown i pandemia niewątpliwie są bardzo dużym stresem dla społeczeństwa i nie każdy sobie z nim radzi. – Osoby, które przychodzą na terapię z powodu choroby alkoholowej wnoszą nie tylko problemy związane z piciem, ale także te dotyczące pandemii. To są stany depresyjne, lęk o własne zdrowie i życie. I tu się otwiera przestrzeń do rozmowy nie tylko o uzależnieniu, ale także o innych obawach – tłumaczy Daria Ciesielska, psychoterapeutka.

Od początku pandemii działa telefon zaufania dla wszystkich mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Po drugiej stronie słuchawki znajdują się wykwalifikowani i przygotowani do pomocy specjaliści. Mieszkańcy Ostrowa mogą uzyskać pomoc pod numerami telefonów: 669 991 530 lub 669 990 592. Psychologowie czekają od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Nie.Terapia nie polega na tym żeby rozmawiać o polityce ponieważ takie miejsce niczym się nie różni od knajpy.Jak idę do przychodni to oczekuje pomocy ,a nie nawijania o polityce tak jak to było ze strony ” terapeutów „…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick