Paliwo po 9,99 zł za litr? Obajtek: „Rozwiążemy umowę z tą stacją”

10
Fot. Pixabay, screen z twitterowego profilu Daniela Obajtka / grafika: wlkp24.info
Prezes PKN Orlen zapowiada zerwanie umów ze stacjami paliw, które w czwartek wywindowały ceny nawet do 9,99 zł za litr. "W trybie natychmiastowym rozwiążemy umowę z tą stacją, jak również z każdym innym odbiorcą naszych paliw czy operatorem stacji korzystającej z naszego szyldu, który będzie próbował wykorzystać aktualną sytuację do nieuczciwych praktyk i manipulowania cenami paliw" - oświadczył.

Od czwartkowego wieczora rozpoczęło się gorączkowe wykupywanie paliw na polskich stacjach. Kolejki w niektórych miejscowościach sięgały nawet kilometra. Kierowcy naliczyli ponad 200 samochodów. Praktycznie nie było stacji, na której dałoby się zatankować „z marszu”. Późnym wieczorem zaczęło brakować m.in. oleju napędowego.

Kolejne publikowane w sieci zdjęcia ludzi oczekujących na możliwość zatankowania tylko pogłębiały ten chwilowy kryzys. Na niektórych zdjęciach można było zobaczyć, że paliwo kosztuje nawet 9,99 zł za litr. Te informacje powieli m.in. przedstawiciele Agrounii, którzy regularnie strajkują, by walczyć o poprawę sytuacji polskich rolników.

Szef tej organizacji Michał Kołodziejczak napisał na Twitterze: „Wojna. Dziś po 10 zł, jutro ma być po 15 zł. Pieniądze przestają mieć wartość”. Jego wpis szybko rozszedł się szerokim echem m.in. wśród ludzi związanych z PKN Orlen. Joanna Zakrzewska, rzeczniczka tej spółki odpowiedziała w następujący sposób: Haniebny przykład dezinformacji. Pan Kołodziejczak próbując wywołać panikę związaną z wojną na Ukrainie, posługuje się przykładem stacji, która kupuje paliwo w hurcie między innymi od Orlenu i sprzedaje z ok. 100% marżą!”.

Niespełna godzinę później sprawę gigantycznych podwyżek na niektórych stacjach skomentował także prezes Orlenu Daniel Obajtek: W trybie natychmiastowym rozwiążemy umowę z tą stacją, jak również z każdym innym odbiorcą naszych paliw czy operatorem stacji korzystającej z naszego szyldu, który będzie próbował wykorzystać aktualną sytuację do nieuczciwych praktyk i manipulowania cenami paliw”.

Te wypowiedzi skomentował Kołodziejczak, który oznajmił, że Orlen nie musi mu dziękować. „Co pani opowiada. Właśnie dzięki mojej informacji prezes Daniel Obajtek mógł cokolwiek zrobić. Nie musicie mi dziękować. Tylko teraz sprawdźcie sobie po ile sprzedają ‚wasze’ paliwo i doją kieszenie Polaków wasi kontrahenci. Proszę nie obrażać uczciwych ludzi. Wstyd!” – napisał w odpowiedzi do rzeczniczki Orlenu.

W piątkowy poranek nadal widać wzmożony ruch na wielu stacjach paliw, ale kolejki oczekujących liczyły po kilku kierowców.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. Dlaczego w Jarocinie paliwo jest tańsze niż w Ostrowie? Czy z każdą stacją w Ostrowie rozwiąże umowę bo mają zawyżone ceny, tym bardziej, ze baza paliw tuż obok?
  Co ze stacjami przy autostradach? Tam przecież ceny wyższe.
  Tak tylko pytam, dlaczego wolny rynek raz się reguluje, a raz nie.

 2. Przykre to ale trzeba to powiedzieć ” jakich durni mam za rodaków” sami napędzają ta spirale, sami karmią rosyjskich trolli, nam nie potrzeba rakiet, jutro Wasz dostawca chleba i mleka bedzie musiał drożej zapłacić za paliwo, bo ty Durniu jeden z drugim do tego doprowadzicie… jak juz piszesz człowieku komentarze pod tym artykułem to zajrzyj w słownik… „dlatego” piszę się łącznie

 3. Paliwo drogie – niefajnie. Zgadza się, ale czy to na pewno sprawiedliwe że chcą rozwiązać umowę z tą stacją? Podobno mamy wolny rynek… przedsiębiorca na własnej stacji ma prawo decydować o cenach, jak ktoś nie chce nie musi tankować… Obsrajtek taki cwany A na orlenach ceny wczoraj w ciągu kilku godzin też o +/- 20gr w górę. A dziś w radiu nadal do posłuchania spot o obniżce cen paliw dzięki działaniom rządu…

 4. Cena paliwa jest taka .. jaka jest na rynkach światowych i nie mamy na to wpływu.
  Ale jak ktoś daje 100% narzut to jest zwykłym oszustem
  Kilka stacji w waszym rejonie się dogadało i was robią w wała.
  A do pajacy z ogarnąć mam jedną refleksje – Ciemny narodzie lepiej chyba orać za 10zl w spokoju niż za 5 zł pod bombami.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick