Pakiety żywnościowe oraz czapki dla bezdomnych. Roznoszą je strażnicy miejscy

0
Fot. UMOstrów
Zima to trudny czas dla bezdomnych. Zawsze w tym okresie strażnicy miejscy kontrolują pustostany oraz ogródki działkowe i sprawdzają, czy są bezpieczni oraz przekazują im pakiety żywnościowe. W tym roku bezdomni dostaną także czapki i szaliki zebrane w ramach akcji "Podziel się ciepłem".

Straż miejska co roku patroluje miejsca, gdzie najczęściej można spotkać osoby bezdomne. Wręczają im pakiety, w których znajduje się samopodgrzewający się posiłek, baton baton owocowo-zbożowy, miód naturalny, chusteczki higieniczne oraz sztućce i serwetki. Do tego pakietu dołączono także czapki i szaliki przekazane przez ostrowian w ramach prowadzonej akcji „Podziel się ciepłem” zorganizowanej przez wolontariuszy z grupy „Ostrów – lubimy pomagać” we współpracy z Biurem ds. Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej Urzędu Miejskiego. O akcji zbierania czapek, szalików i rękawiczek dla bezdomnych informowaliśmy w listopadzie. Swoim rozmiarem przerosła ona najśmielsze oczekiwania organizatorów. – Podczas objazdów poszczególnych dzielnic miasta strażnicy miejscy prowadzą kontrole prewencyjne miejsc, w których mogą przebywać takie osoby. Miejscami takimi są klatki schodowe, opuszczone budynki, ogródki działkowe oraz miejsca zgłaszane przez mieszkańców – wymienia Grzegorz Szyszka, komendant straży miejskiej.

Komendant Straży Miejskiej informuje, że wiele z tych osób nie zawsze wie, gdzie można otrzymać ciepły posiłek lub tymczasowe schronienie. Chroniąc się przed zimnem we własnym zakresie nie zdają sobie do końca sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą hipotermia. – Stąd nasza pomoc – dodaje komendant.

Wielu bezdomnych niestety odrzuca proponowaną pomoc spędzenia zimnej nocy w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. – Zdarza się często, że koczujący bezdomni, po ujawnieniu ich miejsca pobytu, przenoszą się w inne, nieznane dotąd strażnikom, dlatego też apelujemy do wszystkich mieszkańców, którzy zauważą osoby potrzebujące pomocy, aby powiadomić o tym właściwe instytucje – przekonuje Grzegorz Szyszka.

Tymi odpowiednimi instytucjami jest Straż Miejska, Policja lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick