Otwarcie orlików już w maju. Ruszy także ekstraklasa piłkarska i ekstraliga żużlowa

4
Fot. Adam Guz/KPRM
Rząd ogłosił program odmrażania rozgrywek sportowych i przygotowań sportowców do imprez w tym igrzysk olimpijskich. Został on podzielony na kilka etapów. Pierwszy z nich wejdzie w życie 4 maja. Wtedy zostanie ponownie udostępniona infrastruktura sportowa pod gołym niebem, a więc stadiony, boiska, orliki, korty tenisowe.

Decyzje o przejściu do kolejnych etapów będą uzależnione od tych samych kryteriów, o których była mowa w kontekście uruchamiania kolejnych faz uruchamiania gospodarki (liczba zachorowań, liczba dostępnych łóżek, aby mieć pewność, że gdyby fala zachorowań przybrała na sile, rząd był w stanie nad nią zapanować.

W III etapie mają wrócić zajęcia w halach sportowych (maksymalnie dla 6 osób), treningi grupowe w sportach zawodowych, otwarcie kolejnych ośrodków sportowych dla olimpijczyków i zawodowców. IV etap to przywrócenie działalności klubów fitness oraz możliwość organizacji imprez sportowych do 50 osób w przestrzeni otwartej. – Po IV etapie postawiłem kropkę, ale mam nadzieję, że i potem wrócą rozgrywki przy udziale publiczności. Podjąłem decyzję o powrocie do gry przez ekstraklasę piłkarską i żużlową. Nie będzie to miało miejsca jutro, ale jest ściśle uzgodniony harmonogram dojścia do pierwszego meczu ekstraklasy, który może zostać rozegrany pod koniec maja. W najbliższym czasie piłkarze będą mogli wrócić do treningów w ściśle określonym trybie sanitarnym – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Powrót do treningów ma też związek z próbą wznowienia przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, które odbędą się w 2021 roku. Mowa o 250 sportowcach. W pierwszej kolejności zostaną uruchomione ośrodki w Wałczu i w Spale, ale sportowcy będą musieli ściśle przestrzegać reżimów sanitarnych.

Uruchamianie sportu wyczynowego i powszechnego – jak podkreśliła Minister Sportu i Turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk – ma „szalenie ważną rolę do odegrania w powrocie do normalności, zdrowia, profilaktyki i zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa”. – Etap drugi ma pozwolić uruchomić stadiony, boiska, infrastrukturę zewnętrzną w tym strzelnice, tory do wyścigów gokartowych i stadniny koni. Myślę, że te obiekty, które zostaną otwarte dla ogółu społeczeństwa, będą powodowały stopniowy powrót do normalności oraz poprawiały naszą kondycję fizyczną i psychiczną – powiedziała.

Treningi sportowe będą mogły odbywać się bez maseczek, ale na obiekty będzie trzeba przychodzić w maseczkach właśnie.

Sportowcy zostali podani 14-dniowej izolacji i po tym czasie pojadą do ośrodków w Spale i Wałczu (olimpijczycy). Podobnie ma to miejsce z w przypadku piłkarzy, którzy najpierw przystąpią do treningów w małych grupach, a następnie w rozszerzonych pod względem liczebności.

Wznowienie rozgrywek PKO Ekstraklasy są planowane na przełom maja i czerwca. Rozgrywki ekstraligi żużlowej mają wystartować w połowie czerwca. Widowiska sportowe będą się odbywać na razie bez udziału publiczności. Co z niższymi ligami? Na to pytanie minister sportu nie potrafiła udzielić konkretnej informacji, ponieważ takie decyzje jeszcze nie zapadły. Podobnie nie ma jeszcze decyzji co do wznowienia rozgrywek w innych dyscyplinach sportowych. – Musieliśmy od czegoś zacząć, ale musimy mieć też na uwadze, że może przyjść moment, w którym przyjdzie nam się wycofać z poluzowania obostrzeń. Dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć właśnie od takiego sposobu odmrażania sportu – wyjaśniła Danuta Dmowska-Andrzejuk.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick