Oszuści nie śpią. Pięciu mieszkańców powiatu ostrowskiego okradzionych

2
Tylko do 21 lipca pięciu mieszkańców powiatu ostrowskiego zgłosiło policji kradzież pieniędzy. Oszustwa związane są z transakcją kupna-sprzedaży za pośrednictwem jednego z portali internetowych. Policja ostrzega, by nie klikać w podejrzane linki i nie podawać swoich danych osobowych!

Oszuści znaleźli kolejną metodę, by wyłudzić pieniądze. Pod pretekstem zakupu wystawionego za pośrednictwem portalu internetowego towaru, przesyłają link przekierowujący do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy.

Pięciu mieszkańców powiatu ostrowskiego już zgłosiło kradzież policjantom. Każdy z nich stracił kilka tysięcy złotych. Każde oszustwo przebiega bardzo podobnie. – Oszust kontaktuje się z osobami, które mają wystawione artykuły na znanym portalu internetowym i wyraża zainteresowanie ich kupnem. Kontakt ze strony „rzekomego kupującego” następuje poprzez jeden z komunikatorów. Podczas korespondencji przestępcy wysyłali do sprzedających link który przekierowuje na fałszywą stronę banku, celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie m.in. loginu i hasła, numer pesel, pinu do karty oraz nazwiska panieńskiego matki, celem uzyskania kodu dostępu i pobrania środków – informują policjanci z KPP w Ostrowie Wielkopolskim.

Oszust loguje się na prawdziwą stronę banku sprzedającego i wykorzystuje swój numer telefonu. Oszukany bardzo często z opóźnieniem dostaje informację od banku o przypisanym, nowym numerze telefonu do jego konta. Niestety bardzo często jest już za późno, a oszust już przelał część pieniędzy na swoje konto. – Oszuści wchodzili w posiadanie informacji, dzięki którym mogli dysponować środkami finansowymi swojej ofiary i w szybkim tempie wykonywali transakcje internetowe nie tylko w Polsce, ale też za granicą – tłumaczą mundurowi.

Policjanci proszą o czujność wszystkich, którzy sprzedają coś za pośrednictwem internetu. Nie należy klikać w żadne linki, które wysyła nam rzekomy kupujący i nie podawać swoich danych osobowych, numeru telefonu, czy numeru karty płatniczej!

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick