DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Oszukują "na BLIK-a". Jaki jest sposób, żeby nie paść ofiarą?

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wpłynęło w piątek, 3 lutego. Dwie mieszkanki powiatu ostrzeszowskiego zgłosiły się do Komisariatu Policji w Grabowie. Kobiety padły ofiarą metody „na BLIK-a”. – Nieustalone jak dotąd osoby uzyskały dostęp do komunikatorów Messenger. Za ich pośrednictwem, podszywając się pod kobiety, osoby te odezwały się do ich znajomych, prosząc o udostępnienie kodu BLIK, celem opłacenia transakcji. Kwoty transakcji, jakie zostały zrealizowane przez oszustów, to około 430 zł i 320 zł – mówi st. asp. Magdalena Hańdziuk, oficer prasowa ostrzeszowskiej policji. W sprawie tych oszustw prowadzone jest postępowanie.

A jak nie stać się ofiarą oszustwa i nie stracić pieniędzy? Oto kilka najważniejszych zasad przygotowanych przez funkcjonariuszy policji:

  1. Chrońmy swoje dane dostępowe do kont bankowych, hasła i loginy do internetowych aplikacji. Nigdy nie udostępniajmy ich nikomu, zastosujmy także w swoich urządzeniach logowanie dwuskładnikowe.
  2. Jeżeli ktoś z naszych znajomych prosi nas o wykonanie szybkiego przelewu lub o podanie kodu BLIK, zadzwońmy do takiej osoby i upewnijmy się, że to ona jest autorem wiadomości i faktycznie znalazła się w sytuacji, w której prosi o nasze wsparcie.
  3. Nie ustawiajmy jednakowych lub podobnych haseł do rożnych kont w aplikacjach czy na portalach społecznościowych.
  4. Nie instalujmy nieznanych aplikacji wymagających od nas połączenia z profilami na portalach społecznościowych, podawania dokładnych danych, także tych związanych z bankowością internetową.
  5. Korzystając ze stron internetowych, na których dokonujemy płatności za towary czy usługi, zawsze upewnijmy się, że jest to strona danego usługodawcy oraz że adres strony internetowej jest poprawny.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz