Oszczędność paliwa, brak spalin, komfort – czyli „elektryki” w pigułce [WIDEO]

6
Nowe autobusy elektryczne pojawiły się w Ostrowie Wielkopolskim. To kolejne pojazdy napędzane prądem w taborze Miejskiego Zakładu Komunikacji po czterech, które w minionych latach zakupiło miasto dzięki wielomilionowej unijnej dotacji. Dziś oficjalnie zaprezentowano "elektryki", dzięki którym - według szacunków - spółka ma oszczędzić prawie 300 tysięcy litrów paliwa. Autobusy marki Solaris Urbino 12 będą napędzane prądem produkowanym w Ostrowie w ramach Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

Każdy z nich ma 12 metrów długości, ma 24 miejsca siedzące i 69 stojących, posiadają baterie o pojemności 200 kWh i silnik trakcyjny o mocy 160kW. Autobusy są ładowany poprzez złącze plug-in lub pantograf, mają klimatyzację monitoring i Wi-Fi. Dla pasażerów będą dostępne w autobusach ładowarki USB czy przyciski oznakowane Braillem.

Jeden autobus to koszt około 2 milionów złotych, ale z budżetu miasta do każdego pojazdu dołożono około 300 tysięcy. Już w 2017 roku miasto pozyskało unijne dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na unowocześnienie transportu i inne działania niskoemisyjne. Zakup sześciu autobusów był już ostatnim krokiem w realizacji programu unowocześniającego transport. W jego ramach wcześniej zakupiono już cztery „elektryki” i autobusy niskoemisyjne, wybudowano Centrum Przesiadkowe, wdrożono system Roweru Miejskiego, zamontowano elektroniczne tablice przy przystankach, postawiono nowe wiaty i pobudowano ścieżki rowerowe.

Władze miasta i spółek szacują, że 10 sztuk autobusów elektrycznych to zaoszczędzone 291 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie oraz milion zaoszczędzony dzięki produkcji prądu w Ostrowie.

Relacja z prezentacji nowych autobusów w dzisiejszych „Wydarzeniach” Telewizji Proart o 17:20, 20:00 i 22:30 oraz w załączonym materiale filmowym. 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

    • Od jesieni do wiosny te elektryki są ogrzewane przy pomocy silników spalinowych. Proszę sprawdzić to u źródła.

  1. Bajka o elektrykach ciąg dalszy pseudo ekologi i ekonomi. Gdyby nie dofinansowanie to by się nie opłaciło. Zero emisji w tarkcie eksploatacji a co po? Odpady groźniejsze niż spaliny. Fajnie że miasto się rozwija ale szkoda że reklama bierze górę nad rozsądkiem na świecie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick