DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Oszczędność paliwa, brak spalin, komfort - czyli "elektryki" w pigułce [WIDEO]

Każdy z nich ma 12 metrów długości, ma 24 miejsca siedzące i 69 stojących, posiadają baterie o pojemności 200 kWh i silnik trakcyjny o mocy 160kW. Autobusy są ładowany poprzez złącze plug-in lub pantograf, mają klimatyzację monitoring i Wi-Fi. Dla pasażerów będą dostępne w autobusach ładowarki USB czy przyciski oznakowane Braillem.

Jeden autobus to koszt około 2 milionów złotych, ale z budżetu miasta do każdego pojazdu dołożono około 300 tysięcy. Już w 2017 roku miasto pozyskało unijne dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na unowocześnienie transportu i inne działania niskoemisyjne. Zakup sześciu autobusów był już ostatnim krokiem w realizacji programu unowocześniającego transport. W jego ramach wcześniej zakupiono już cztery „elektryki” i autobusy niskoemisyjne, wybudowano Centrum Przesiadkowe, wdrożono system Roweru Miejskiego, zamontowano elektroniczne tablice przy przystankach, postawiono nowe wiaty i pobudowano ścieżki rowerowe.

Władze miasta i spółek szacują, że 10 sztuk autobusów elektrycznych to zaoszczędzone 291 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie oraz milion zaoszczędzony dzięki produkcji prądu w Ostrowie.

Relacja z prezentacji nowych autobusów w dzisiejszych „Wydarzeniach” Telewizji Proart o 17:20, 20:00 i 22:30 oraz w załączonym materiale filmowym. 

Napisz do autora

Komentarze (6)
 • M
  Marek

  czwartek, 3 września, 2020

  Czy Solaris dał łapówkę za wybór ich oferty?

  Odpowiedz
 • A
  AREK

  czwartek, 3 września, 2020

  Dobrze po PL busy.
  Rozumiem że energia elektryczna bierze się z niczego skoro taka ekologiczna.

  Odpowiedz
 • G
  Grzegorz

  czwartek, 3 września, 2020

  Super ,że solarisy a nie Man dobry wybór trzeba wspierać Polskie fabryki nasze autobusy autobusy można spotkać w Dubaju

  Odpowiedz
 • P
  PP

  piątek, 4 września, 2020

  Bajka o elektrykach ciąg dalszy pseudo ekologi i ekonomi. Gdyby nie dofinansowanie to by się nie opłaciło. Zero emisji w tarkcie eksploatacji a co po? Odpady groźniejsze niż spaliny. Fajnie że miasto się rozwija ale szkoda że reklama bierze górę nad rozsądkiem na świecie.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz