DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrzeszowski szpital próbuje oszczędzać. Wprowadzono pierwsze zmiany

Sytuację Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia analizowano podczas posiedzenia Komisji Finansów. Przedstawiciele władz powiatu informują, że przeanalizowano dane finansowe oraz raporty statystyczne dotyczące liczby świadczeń na oddziałach szpitalnych, izbie przyjęć, wieczorynce i w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wskaźniki szpitalne (przyjęcia, wypisy, zgony, średni czas pobytu, porody, wskaźniki śmiertelności, wykorzystanie łóżek), realizację umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (nadwykonania), przychody i koszty poszczególnych oddziałów, poradni, zespołu ratownictwa medycznego oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. – Zmiany, jakie wprowadzono, by pozyskać oszczędności dotyczyły systemu organizacji pracy i systemu zaopatrzenia. Została też ograniczona liczba łóżek (na chirurgii z 24 do 16, na ginekologii z 24 na 10, na neonatologii z 16 na 8) i co za tym idzie pewna liczba personelu medycznego. Na pediatrii, internie, oddziale paliatywnym oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym liczba łóżek nie uległa zmianie. Działania oszczędnościowe będą kontynuowane – czytamy w komunikacie.

Związki zawodowe OCZ nie zgodziły się na ograniczenie finansowania przez szpital zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ani na zawieszenie pakietu świadczeń w zakresie jubileuszówek i odpraw.

Odniesiono się także, że zlikwidowania spółki prawa handlowego, jaką obecnie jest tamtejszy szpital. Jak czytamy „przekształcenie spółki w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej jest prawnie możliwe, ale trudno wykonalne. Należałoby zlikwidować Spółkę i powołać SPZOZ, co wiązałoby się z ze spełnieniem szeregu wymogów, których szpital obecnie nie jest w stanie wykonać”.

Zaznaczono jednak, że wszystkie oddziały szpitalne będą funkcjonować, dopóki pozwoli na to sytuacja ekonomiczna. Samorząd powiatowy będzie nadal wspierał szpital finansowo i organizacyjnie.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • C
    Czytelnik

    czwartek, 2 marca, 2023

    Ograniczyć nie chorych i nie personel ale tych za w biurze dziesięciu chorych jedna pielęgniarka a w biurze pięciu umysłowych tak nie może być

    Odpowiedz
  • J
    jarock

    piątek, 3 marca, 2023

    Początek końca szpitala w Ostrzeszowie. Kto następny ?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz