Ostrzeszów. Zmiany w Radzie Powiatu. Odchodzi przewodniczący

0
Walenty Okoń nie będzie już przewodniczącym Rady Powiatu w Ostrzeszowie. Radny utracił swój mandat - w jego miejsce wszedł Tomasz Maciejewski. Poszło o jeden głos.

W styczniu Sąd Okręgowy w Kaliszu stwierdził nieważność wyborów do Rady Powiatu w Ostrzeszowie w Okręgu Wyborczym nr 2, zarządził ponowne ustalenie wyników głosowania i orzekł o wygaśnięciu mandatów aż ośmiu radnych. Już wtedy mówiło się o tym, że w Radzie Powiatu może dojść do zmian. Najbardziej zagrożone było stanowisko przewodniczącego – Walentego Okonia.

Sąd stwierdził wówczas wygaśnięcie mandatów: Marianny Powązki, Ignacego Śmiatacza, Ewy Kubiak, Radosława Gatkowskiego, Katarzyny Sójki, Walentego Okonia, Jerzego Muchy i Stefana Hebisza.

Sprawę zgłosił do sądu KWW Lewica i Bezpartyjni, którego pełnomocnikiem został radny powiatowy Arkadiusz Suchanecki. – Zaraz po wyborach otrzymaliśmy informację od jednego z naszych kandydatów, że nie dostał on w kilku punktach głosów, pomimo że jest przekonany, że głosowano tam na niego – mówił kilka tygodni temu dziennikarzom Telewizji Proart, Arkadiusz Suchanecki. Komisja uznała, że niektóre głosy są nieważne, ponieważ byli tacy wyborcy, którzy nie oddali głosu na jednego kandydata z danej listy, lecz na kilku. Rzecz w tym, że były to głosy ważne, ponieważ w pierwszym rzędzie głosuje się na dany komitet wyborczy, a głos należy do osoby, która przypada najwyżej. Co innego gdyby wyborcy głosowali na osoby z różnych komitetów – tłumaczył Suchanecki.

Walenty Okoń w wyborach startował z listy KWW Bezpartyjni. Komitet ten otrzymał 2203 głosy, o 16 mniej zdobył KWW Lewica i Bezpartyjni. W styczniu mówiło się o tym, że jeżeli Lewica po ponownym przeliczeniu głosów zdobędzie przynajmniej 17 głosów, to zyska dwa mandaty – pierwszy otrzyma ponownie radny Stefan Hebisz, a drugi Tomasz Maciejewski, który zajął na liście drugie miejsce i zdobył 536 głosów. Przewodniczący Rady Powiatu Ostrzeszowskiego Walenty Okoń z KWW Bezpartyjni wszedł do rady (jako drugi) z tej samej listy, co Jerzy Mucha. Głosowało na niego 395 osób.

Po ponownym przeliczeniu głosów okazało się, że Tomasz Maciejewski zdobył o jeden głos więcej niż Walenty Okoń, dlatego przewodniczący musi pożegnać się ze swoją funkcją. W połowie marca, podczas posiedzenia rady, rajcy wybiorą nowego przewodniczącego. Pozostali radni nie muszą się obawiać o swoje mandaty.

redaktor wlkp24.info
anna.lawicka@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick