Ostrzeszów. Którędy przebiegać będzie S11?

4
Droga ekspresowa S11, która w niedalekiej przyszłości ma przebiegać przez gminę Ostrzeszów, od lat budzi wiele emocji wśród tamtejszych mieszkańców. Projektanci opracowali cztery warianty przebiegu trasy – żaden z nich nie jest jednak wystarczająco odpowiedni dla ludzi, którzy zmuszeni będą mieszkać w pobliżu tej trasy. W przyszłym roku ma zapaść ostateczna decyzja co do położenia „ekspresówki”, a za kilka lat droga ta ma stać się faktem.

Miasto i Gmina Ostrzeszów posiada już wstępny plan budowy drogi ekspresowej S11. Nie wszystko zostało jednak przesądzone. Obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu – założenia przebiegu trasy są cztery. – Samorząd po spotkaniach z sołectwami przyjął też poprzez radę miejską takie stanowisko, w którym sugerujemy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby dalsze prace odbywały się na wariantach numer 3 i 4, czyli tych najbardziej oddalonych od miasta.  – mówi burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów, Patryk Jędrowiak. Ponadto jak uważa włodarz Ostrzeszowa, dobrze, aby udało się zmodyfikować wariant numer 3 na terenie Rojowa – pozwoliłoby to wtedy na odsunięcie trasy od źródeł Złotnicy.

Różnice przebiegu poszczególnych tras w gminie Ostrzeszów są niewielkie. Najkrótsza trasa – numer 1 – ma liczyć około 27 kilometrów, a najdłuższa – numer 3 – około 28,5 kilometra. To właśnie wariant numer 3 jest dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem. Z takiego założenia wychodzi również sołtys Olszyny Marcin Kokot. Ekspresowa „11” ma przechodzić między innymi przez tę miejscowość. – Wariant numer 3 jest oddalony od domów mieszkalnych. Trzeba tu spojrzeć nie tylko na kryterium środowiskowe, ekonomiczne, ale i społeczne. Jeżeli zwycięży ten wariant, to w Olszynie do wyburzenia będzie tylko jeden dom, w którym od kilku lat nikt nie mieszka – przyznaje sołtys tej miejscowości.

Wybrane warianty zostaną dodatkowo przeanalizowane przez specjalistów od badań środowiskowych pod względem oddziaływania na hałas, zanieczyszczenia wód i powietrza, wpływ na przyrodę, zabytki i gleby. – Z perspektywy Dzielnicy numer 3 najlepszy byłby wariant, który jest najdalej odsunięty na zachód. Przechodziłby wtedy bardzo daleko od zabudowań – dodaje Marcin Świtoń, radny Rady Miejskiej w Ostrzeszowie.

Do 16 kwietnia mieszkańcy gminy Ostrzeszów w siedzibie urzędu mogli składać ankiety dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S11. Można było opowiedzieć się w niej za jednym z wariantów, a także zgłosić inne uwagi do planowanej inwestycji.

Kiedy zapadną kolejne decyzje, będziemy o nich informować.

redaktor wlkp24.info
anna.lawicka@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Szkoda, że nikt nie pyta mieszkańców gminy Kobyla Góra. W końcu wariant 3 przebiega blisko granicy pomiędzy gminami. A wariant 3 zmodyfikowany odsuwa się a jakże od zabudowań wsi Rojów ale idzie w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkańców np. Bierzowa, którzy mam wrażenie zostali wyłączeni z dyskusji

    • Tak, najwięcej niech się wypowiadają mieszkańcy „Kobyłki” gdzie do centrum będzie od S-ki będzie kilka kilometrów. Nawet w Bierzowie w najbardziej oddalonym wariancie, zagęszczenie domów nie większe niż przy wariancie 3

  2. Wręcz przeciwnie, mam wrażenie że w całej dyskusji na temat przebiegu
    S11 liczył się głównie głos mieszkańców gminy Kobyla Góra. Natomiast głos mieszkańców wsi Rojów był cały czas pomijany, widać to choćby po wariantach które są obecnie rozpatrywane.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick