DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ostrzeszów "gminą dobrą do życia"? Wysokie miejsce w rankingu

Według Serwisu Samorządowego PAP, Ostrzeszów zajął wysokie miejsce. Gmina znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu „Gmina dobra do życia” w kategorii gmin z siedzibą powiatu ziemskiego.

Twórcy rankingu podzielili ranking na 5 kategorii: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,  gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tysięcy mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców.

Podczas tworzenia rankingu brano pod uwagę aż 63 czynniki. Zestawienie gmin powstawało przy współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk: – Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej. Są takie, na które samorządy mają wpływ i takie, które trudno zmienić, ale na jakość życia oddziałują. Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce – informuje.

Gmina Ostrzeszów została ujęta w kategorii C, czyli gminy z siedzibą powiatu ziemskiego i w kategorii została sklasyfikowana na ósmym miejscu w Polsce! Wśród wielkopolskich gmin wyżej była jedynie gmina Nowy Tomyśl, zajmując piąte miejsce. Gmina Ostrzeszów odnotowała spory awans, bo z 18 na 8 miejsce.Wyniki tego rankingu cieszą, ale jak zawsze przy takiej okazji zastrzegam, że nie należy ich przeceniać. Ilość zestawień gmin pod różnymi względami (inwestycyjnymi, przyrodniczymi, budżetowymi itd.) w Polsce jest ogromna. To co daje nam jednak satysfakcję to fakt, że w tak złożonym rankingu biorącym pod uwagę wiele aspektów, ponownie poprawiliśmy swoje miejsce, na co wspólnie jako lokalna społeczność przez cały rok pracujemy – skomentował wyniki rankingu Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa. 

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz