Ostrowskie witraże – obejrzyj nowy odcinek „Źródeł”

0
„Źródła” – nasz cykliczny magazyn regionalno-historyczny wraca po wakacyjnej przerwie. Tym razem jego tematem są znajdujące się w Ostrowie witraże. Wiele z nich jest usytuowanych w budynkach użyteczności publicznej, jednak co niektóre mało kto widział. W programie pokażemy te najbardziej znane witraże z bliska i opowiemy ich historię. Premiera „Źródeł” już w sobotę o godzinie 21.40, a powtórki w niedzielę o 11.30 i 19.20.

Ozdobne wypełnienie okna, wykonane z pociętego kolorowego szkła. Witraż. Doskonały duet tworzy ze światłem. Dzięki niemu i kolorom zawartym w samym witrażu ożywa, daje barwne refleksy i cieszy oczy pięknem. – Witraż jest dziedziną malarstwa, tylko że zamiast pędzlem i farbą malujemy szkłem i światłem. Są zasady, które musimy stosować przy projektowaniu, jak choćby dotyczące usytuowania barw ciepłych i zimnych – wyjaśnia Marcin Szorski, witrażysta.

W najnowszym odcinku „Źródeł” pokażemy wiele witraży, znajdujących się w Ostrowie. Niektóre znajdują się w starych miejscowych szkołach, jak choćby w I czy II Liceum Ogólnokształcącym. Mają one też swoje tajemnice. – Kilkanaście lat temu podczas ostatniego remontu auli szkolnej zostały odsłonięte trzy niewielkie witraże. Do dzisiaj między nimi a pozostałymi jest różnica w barwie. Te „odkryte” ponownie są ciemniejsze – wyjaśnia Jarosław Biernaczyk, historyk i regionalista.

Witraże o najbardziej lokalnym charakterze znajdują się w dawnym budynku przepompowni. W sumie jest ich na miejscu siedem, z czego pięć to okazałe realizacje. Znajdziemy na nich przedstawienia m.in. ratusza, wieży ciśnień, fary, tak jak wyglądały na początku XX wieku.

W Ostrowie jest także kilka witraży datowanych na lata 60. XX wieku. Nie wszyscy wiedzą, jakie cuda ze szkła skrywa budynek miejscowego Cechu Rzemiosł Różnych. Więcej o tych i innych witrażach w najnowszym odcinku magazynu „Źródła. Ludzie – Miejsca – Zdarzenia”. Premiera programu w ostatnią sobotę września o godzinie 21.40.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick