Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Ozdobne wypełnienie okna, wykonane z pociętego kolorowego szkła. Witraż. Doskonały duet tworzy ze światłem. Dzięki niemu i kolorom zawartym w samym witrażu ożywa, daje barwne refleksy i cieszy oczy pięknem. – Witraż jest dziedziną malarstwa, tylko że zamiast pędzlem i farbą malujemy szkłem i światłem. Są zasady, które musimy stosować przy projektowaniu, jak choćby dotyczące usytuowania barw ciepłych i zimnych – wyjaśnia Marcin Szorski, witrażysta.
W najnowszym odcinku „Źródeł” pokażemy wiele witraży, znajdujących się w Ostrowie. Niektóre znajdują się w starych miejscowych szkołach, jak choćby w I czy II Liceum Ogólnokształcącym. Mają one też swoje tajemnice. – Kilkanaście lat temu podczas ostatniego remontu auli szkolnej zostały odsłonięte trzy niewielkie witraże. Do dzisiaj między nimi a pozostałymi jest różnica w barwie. Te „odkryte” ponownie są ciemniejsze – wyjaśnia Jarosław Biernaczyk, historyk i regionalista.
Witraże o najbardziej lokalnym charakterze znajdują się w dawnym budynku przepompowni. W sumie jest ich na miejscu siedem, z czego pięć to okazałe realizacje. Znajdziemy na nich przedstawienia m.in. ratusza, wieży ciśnień, fary, tak jak wyglądały na początku XX wieku.
W Ostrowie jest także kilka witraży datowanych na lata 60. XX wieku. Nie wszyscy wiedzą, jakie cuda ze szkła skrywa budynek miejscowego Cechu Rzemiosł Różnych. Więcej o tych i innych witrażach w najnowszym odcinku magazynu „Źródła. Ludzie – Miejsca – Zdarzenia”. Premiera programu w ostatnią sobotę września o godzinie 21.40.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz