DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrowskie stypendia im. Jana Pawła II na innych zasadach. Kto je otrzyma?

Do tej pory stypendia w kwocie 600 złotych były przyznawana uczniom klas IV-VI, którzy osiągnęli średnią minimum 5,50. Z kolei stypendium w wysokości 700 złotych otrzymywała młodzież z klas VII-VIII, których średnia ocen przekroczyła 5,30.

Radni przegłosowali zmianę zasad przyznawania nagród motywacyjnych tak, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. – Teraz wszyscy uczniowie będą otrzymywać równą kwotę 400 złotych. Różnica polega na średniej. Uczniowie klas IV-VI muszą zdobyć średnią 5,60, a ci z klas VI-VIII średnią 5,40 – wyjaśnia Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wyjątkiem będą uczniowie, którzy oprócz średniej będą laureatami konkursów na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym oraz kiedy będą odnosić sukcesy na tych szczeblach w sporcie, czy muzyce lub sztuce. – Dla takich uczniów kwota stypendium będzie wynosić 1200 złotych – dodaje Górski.

Zdaniem wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w okół przyznawania stypendiów powstało coś na kształt „wyścigu szczurów”. – Szkoły podstawowe nie są tym miejscem gdzie należy się ścigać dla pieniędzy. Jest to oczywiście pewnego rodzaju nagroda, wyróżnienie, ale chcemy żeby to się działo w sposób rozumy także z udziałem nauczycieli, wychowawców. Ważni są też rodzice, którzy często podsycali tę atmosferę i mówię o tym otwarcie i szczerze – mówi Górski.

Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim ma także porozumieć się z dyrektorami szkół, by wewnątrzszkolny system oceniania był jednolity. Tak, aby każdy z uczniów miał równe szanse na zdobycie stypendium.

Napisz do autora

Komentarze (3)
 • M
  Mama

  środa, 22 stycznia, 2020

  I bardzo dobrze! Moje dziecko na 8 wniosków, gdzie spełniało kryterium średniej, stypendium otrzymało 2 razy. Tu nie chodzi o pieniądze, bo ja swoje dziecko i tak nagrodzę, ale chodzi o to, że dziecko się stara, składa wniosek a na koniec nic z tego nie ma.

  Odpowiedz
 • M
  Mamam

  środa, 22 stycznia, 2020

  Po zmianie zasad dzieci za wyższą średnią otrzymają mniejsze stypendium, świetna motywacja do nauki. Uważam, że na zmianę zasługuje przede wszystkim system oceniania wróćmy do 5 jako najwyżej oceny a 6 zostawmy dla uczniów którzy prezentują wyższy poziom. Albo podnieśmy średnią potrzebną do zdobycia świadectwa z wyróżnieniem do 5.0 Dzisiaj zdarza się tak, ze świadectwo z czerwonym paskiem ma cała klasa nawet czwurkowi uczniowie.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz