Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Do tej pory stypendia w kwocie 600 złotych były przyznawana uczniom klas IV-VI, którzy osiągnęli średnią minimum 5,50. Z kolei stypendium w wysokości 700 złotych otrzymywała młodzież z klas VII-VIII, których średnia ocen przekroczyła 5,30.
Radni przegłosowali zmianę zasad przyznawania nagród motywacyjnych tak, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. – Teraz wszyscy uczniowie będą otrzymywać równą kwotę 400 złotych. Różnica polega na średniej. Uczniowie klas IV-VI muszą zdobyć średnią 5,60, a ci z klas VI-VIII średnią 5,40 – wyjaśnia Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Wyjątkiem będą uczniowie, którzy oprócz średniej będą laureatami konkursów na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym oraz kiedy będą odnosić sukcesy na tych szczeblach w sporcie, czy muzyce lub sztuce. – Dla takich uczniów kwota stypendium będzie wynosić 1200 złotych – dodaje Górski.
Zdaniem wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w okół przyznawania stypendiów powstało coś na kształt „wyścigu szczurów”. – Szkoły podstawowe nie są tym miejscem gdzie należy się ścigać dla pieniędzy. Jest to oczywiście pewnego rodzaju nagroda, wyróżnienie, ale chcemy żeby to się działo w sposób rozumy także z udziałem nauczycieli, wychowawców. Ważni są też rodzice, którzy często podsycali tę atmosferę i mówię o tym otwarcie i szczerze – mówi Górski.
Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim ma także porozumieć się z dyrektorami szkół, by wewnątrzszkolny system oceniania był jednolity. Tak, aby każdy z uczniów miał równe szanse na zdobycie stypendium.
środa, 22 stycznia, 2020
I bardzo dobrze! Moje dziecko na 8 wniosków, gdzie spełniało kryterium średniej, stypendium otrzymało 2 razy. Tu nie chodzi o pieniądze, bo ja swoje dziecko i tak nagrodzę, ale chodzi o to, że dziecko się stara, składa wniosek a na koniec nic z tego nie ma.
środa, 22 stycznia, 2020
Po zmianie zasad dzieci za wyższą średnią otrzymają mniejsze stypendium, świetna motywacja do nauki. Uważam, że na zmianę zasługuje przede wszystkim system oceniania wróćmy do 5 jako najwyżej oceny a 6 zostawmy dla uczniów którzy prezentują wyższy poziom. Albo podnieśmy średnią potrzebną do zdobycia świadectwa z wyróżnieniem do 5.0 Dzisiaj zdarza się tak, ze świadectwo z czerwonym paskiem ma cała klasa nawet czwurkowi uczniowie.