„Ostrowskie” ekslibrisy Czesława Wosia na wystawie w bibliotece

2
Blisko 100 prac zobaczymy na najnowszej wystawie w ostrowskiej Bibliotece Publicznej. To bardzo dużo, jednak wszystkie one zmieściły się w niewielkim korytarzu w książnicy. To bowiem ekslibrisy i grafiki, których autorem jest mistrz tych form – Czesław Woś. Prezentowane prace spaja temat, którym jest Ostrów Wielkopolski.

To kolejna wystawa w ostrowskiej Bibliotece Publicznej im. St. Rowińskiego. Na poprzedniej prezentowane były prace inspirowane twórczością Stanisława Lema. Teraz przyszedł czas na małe formy graficzne, a ekspozycja nosi tytuł „Grafika i ekslibris ostrowski”. Autorem prezentowanych prac jest mistrz tych form Czesław Woś. Ten ostrowski artysta plastyk ma na koncie wiele autorskich wystaw, jednak sam przyznaje, że ekspozycja pokazywana w bibliotece jest wyjątkowa. – Na wystawie są prace związane z Ostrowem Wielkopolskim i ludźmi z nim związanymi, dedykowane także twórcom, nauczycielom i innym mieszkańcom miasta. Są także na nich motywy ostrowskie – wyjaśnia autor prac Czesław Woś.

Co zatem zobaczymy na pracach? Chociażby charakterystyczne ostrowskie budynki: ratusza, I Liceum Ogólnokształcącego, biblioteki i wiele innych. Dopełniają je ekslibrisy, wykonane przez Czesława Wosia dla poszczególnych osób. To w sumie około 100 prac, wykonanych w technikach linorytu czy akwaforty. – Ex libris najczęściej powstaje na zamówienie dla właściciela księgozbioru. To często portret bibliofilia, który w jakiś sposób ma pokazywać jego osobowość i dotyczy jego książkowych zbiorów – dodaje Czesław Woś.

Ekspozycję dopełniają także małe formy graficzne, które także spaja ostrowski motyw. Przy okazji wystawy nakładem ostrowskiej biblioteki ukazało się specjalne wydawnictwo, składające się z 9 pocztówek, na których są prace autora wystawy.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick