DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrowski ZST "ofiarą" politycznej afery "Willa Plus"?

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „ZAP-Edukacja”, nauczyciele i uczniowie wspólnymi siłami uporządkowali przestrzeń po starym przyszkolnym magazynie, zainwestowali posiadane środki na remont, materiały budowlane i większość prac wykonali sami, po godzinach pracy i nauki. W ostrowskim Zespole Szkół Technicznych ma powstać siłownia. Stowarzyszenie zawnioskowało do Ministerstwa Edukacji i Sportu o dotację w kwocie 264 tysiącach 500 złotych na zakup ponad 20 urządzeń różnego typu do ćwiczeń. Stowarzyszenie wnioskowało o grant w ramach ministerialnego konkursu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. Rząd przeznaczył 40 mln złotych na pulę dofinansowań typowo inwestycyjnych. Wspomniane ostrowskie stowarzyszenie, mimo pozytywnej oceny wniosku, otrzymało dokładnie… zero złotych.

Rządowa opozycja obnażyła aferę, którą nazwała „Willa Plus”. Według polityków m.in. Koalicji Obywatelskiej pieniądze, które miały iść na wsparcie edukacji w większości trafiły do podmiotów, które zainwestowały w posiadłości, mimo że ich projekty były przez komisję negatywnie ocenione. – Kontrole, które zostały przeprowadzone w ministerstwie [Ministerstwie Edukacji i Nauki – przyp.red.] zakończyły się złożeniem wniosku do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli. Teraz te organy będą badały skrupulatnie cały proces przyznawania tychże dotacji i na podstawie wyników będą podejmowane dalsze działania przez służby do tego powołane. Sprawa jest bardzo bulwersująca i zapewniam, że to nie jedyna rzecz, jaka w ramach kontroli poselskich została wykryta, ale są i następne, chociażby w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, gdzie przyznaje się dotację 55 mln złotych organizacji, która została założona na kilka dni przed ostatecznym terminem możliwości składania wniosków – powiedziała senator Ewa Matecka (Koalicja Obywatelska) na zwołanej w tym temacie konferencji prasowej.

Konkurs został rozstrzygnięty i nie ma możliwości odwołania się od decyzji ministerstwa. Na liście stowarzyszeń, które mimo pozytywnej oceny nie otrzymały pieniędzy są też dwa podmioty z Jarocina: Fundacja ZOO Zaradni Odważni Oryginalni i Zespół Szkół Społecznych Jarocińskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego. W Wielkopolsce „pokrzywdzonych” wnioskodawców jest piętnastu.

Determinacja całej szkolnej społeczności i Stowarzyszenia „ZAP-Edukacja” jest tak duża, że nowa siłownia zapewne powstanie, choć pewnie trzeba będzie poczekać na to dłużej i znaleźć nowe źródła finansowania. Ma ona służyć nie tylko uczniom, ale i młodzikom z ostrowskich klubów sportowych czy uczniom Zespołu Szkół Specjalnych, bo takie są wstępne porozumienia. Dlatego do obiektu dobudowana zostanie też winda. Stowarzyszenie „ZAP – Edukacja” z piętnastoletnią historią organizuje też m.in. obozy integracyjne w Boszkowie czy pomaga w tworzeniu nowych pracowni tematycznych w ZST.

Napisz do autora

Komentarze (6)
 • R
  R...

  sobota, 18 lutego, 2023

  Czarnek musi odejść!! A że sam nie odejdzie, musi zostać wy… rzucony!

  Odpowiedz
 • UZK
  uczen z Kantaka

  sobota, 18 lutego, 2023

  Rodzice uczniów płacą co miesiąc po 25 od ucznia więc pieniądze są tym bardziej ,ze uczniów jest sporo.

  Odpowiedz
 • O
  obserwator

  sobota, 18 lutego, 2023

  W latach 90 w szkołach nie było pieniędzy na nic. I wtedy rodzice zrzucali się na wszelkie zakupy, a dyrektorzy biegali po firmach wypraszając jakąkolwiek pomoc. Po 2000 roku sytuacja się zmieniła na lepsze, od kilku lat szkoły zaczynają podobnie biedować. Taka to filozofia ministra. W tym samym czasie samorządy średnio dokładają 50% do subwencji oświatowej, bo państwo PiS rżnie je na kosztach prowadzenia szkół.
  5

  Odpowiedz
 • G
  G.M

  niedziela, 19 lutego, 2023

  A co na ten temat mówią Malagowa . Ławniczak i Pacholczyk ? Toć przecież byli wicestastowie powiiatu ostrowskiego, któremu podlegają Z S T. Róbcie tak dalej i czekajcie końca.

  Odpowiedz
 • M
  Mariano

  niedziela, 19 lutego, 2023

  Marlena Maląg , dzięki. Może znajdziesz jakieś pińcset? Może Dera znajdzie? Wstyd dla miasta, że od nas są te miernoty.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz