Ostrowski akcent w grze kaliskiej biblioteki

0
„Z Kalisza do Kamerunu” – to gra on-line biblioteki z Kalisza, która pozwala poznawać przygody XIX-wiecznego podróżnika Stefana Szolca-Rogozińskiego. Tak jak w realnej wyprawie do Afryki, tak i w internetowej zabawie, kaliskiemu odkrywcy Kamerunu towarzyszy jego przyjaciel – doskonale znany ostrowianom Klemens Tomczek.

Ograniczenia wynikające z pandemii zmusiły kadrę kultury do niemal całkowitego przeniesienia swoich działań do świata on-line. Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu postanowiła stworzyć zatem grę internetową skierowaną do młodzieży ostatnich klas szkół podstawowych. Wcielając się w postać polskiego podróżnika, Stefana Szolca-Rogozińskiego, gracze udają się w wirtualną podróż, w której poznają historię odkrycia Kamerunu. Jednym z towarzyszy kaliszanina był Klemens Tomczek – wcześnie osierocony syn nauczyciela Gimnazjum w Ostrowie, który zbadał m. in. Kamerun pod kątem geologii i hydrografii. Opublikował około 10 artykułów podróżniczych w prasie polskiej oraz pracę naukową w języku niemieckim. W rękopisie pozostawił siedem tomów notatek geograficznych. Zmarł podczas tej wyprawy na malarię w wieku zaledwie 24 lat. – W naszej grze panowie: Szolc-Rogoziński i Tomczek spotykają się w paryskim Towarzystwie Geograficznym. A co z tego wynikło? Wystarczy wejść na stronę www.zkaliszadokamerunu.pl i wyruszyć w ślad ekspedycji kalisko-ostrowskiej – mówi Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych MBP w Kaliszu.

Gra łączy kontekst historyczny ze współczesnym, zabawnym stylem narracji i elementami znanymi młodzieży ze świata wirtualnego, np. okienkiem czatu, za pomocą którego Szolc-Rogoziński komunikuje się z napotkanymi podczas podróży postaciami, m.in. ze swoim przyjacielem, Klemensem.

Warto dodać, że kalisko-warszawską ekipę twórców gry wsparło dwóch ostrowian: dr inż. Maciej Klósak, podróżnik i współautor książki „Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu” oraz profesor UAM dr hab. Michał Jarnecki, autor publikacji zarówno o Szolcu, jak i Klemensie Tomczeku.

Gra „Z Kalisza do Kamerunu” została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” oraz budżetu Miasta Kalisz w ramach mecenatu nad kulturą.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick