Ostrowscy radni pod lupą wojewody. Doszło do nadużycia?

21
Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego musi sprawdzić, czy dwoje radnych dopuściło się naruszenia art. 24e ust. 1 oraz art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zawiadomienie o takiej możliwości otrzymał wojewoda wielkopolski, co dziś potwierdziło portalowi wlkp24.info biuro prasowe WUW. Chodzi o radnych klubu Przyjazny Ostrów – Elżbietę Grochowską i Szymona Matyśkiewicza.

Na początek wyjaśnijmy o czym mówią wspomniane artykuły ustawy o samorządzie gminnym:

Art. 24e. sam. gminny

Zakazy w zakresie wykorzystywania mandatu radnego

1. Radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu zgodnie z art. 23a ślubowanie radnych ust. 1.
2. Radni nie mogą powoływać się na swój mandat w związku z podjętymi dodatkowymi zajęciami bądź działalnością gospodarczą prowadzoną na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami.

Art. 24f. sam. gminny

Ograniczenia w zakresie działalności gospodarczej radnego i pełnionych przez niego funkcji

1. Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki potwierdza, że bada sprawę. Najpierw to Przewodniczący Rady Miejskiej musi zawnioskować do radnych o wyjaśnienia, na które mają czas do 10 stycznia. Podobnie temat rozpatrzyć winna Komisja Skarg, Petycji i Wniosków. Ostatecznie temat ma pojawić się na Sesji Rady Miejskiej zaplanowanej na 25 stycznia. Radnej Elżbiecie Grochowskiej i radnemu Szymonowi Matyśkiewiczowi grozi nawet utrata mandatu, jeśli za takim rozwiązaniem zagłosują pozostali członkowie Rady. Wojewoda – w zależności od decyzji radnych – wówczas zaopiniuje ich decyzję i podtrzyma, bądź nie.

Elżbieta Grochowska to aktywna działaczka Stowarzyszenia Przyjazny Zębców. Szymon Matyśkiewicz to pedagog w Szkole Podstawowej nr 4 oraz opiekun-wolontariusz w świetlicy Boże Podwórko. Każdy z radnych wykorzystuje często mechanizmy partycypacji społecznej jak inicjatywa lokalna czy Ostrowski Budżet Obywatelski do realizacji różnych projektów społecznych. Ponadto wiceprzewodnicząca rady Grochowska to przedsiębiorca – partnerka miejskich programów, m.in. Ostrowskiej Karty Krwiodawcy. Działalność w wyżej wymienionym zakresie została uznana przez autora zgłoszenia do wojewody za naruszającą ustawę o samorządzie gminnym.

Kto zgłosił sprawę do wojewody? Na razie nie wiadomo. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do członków klubu radnych Koalicji Obywatelskiej wpływały anonimowe donosy o nieprawidłowościach w działalności radnych Grochowskiej i Matyśkiewicza.

Radni, którym zarzucane są nieprawidłowości, na razie nie chcą komentować sprawy. Oboje konsultują się z prawnikami, ale nie przyznają się do zarzucanego im łamania prawa. Jak powiedzieli portalowi wlkp24.info – póki co – skupiają się na złożeniu oficjalnego wyjaśnienia odpowiednim organom.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

21 KOMENTARZE

 1. czegos nie kumam przecież od dawna wiadomo że pani
  Grochowska ma swoja restauracje ?! … wieć wcześnie sie z tym obudzili…! hahahah żart;/

  • Tłuku nie chodzi o restauracje, a o ich bezpłatną reklamę w gazetce wydawanej przez miasto . Jedni muszą we kupić reklamę, a radna za darmo się reklamuje. Dotarło?

 2. Jego kolega pewien Pan Artur ma stowarzyszenie, które dostało wsparcie z budżetu miasta, Pan Szymek pracował w programie,, Świadomy Senior” za free? Teraz pewnie Pan Artur bedzie wciskał miastu grę miejską?

  • Super jest ta planszówka Ostrowskie skarby. Wiadomo może gdzie ją można kupić? Byłam na turnieju, ale tyle zabawy mieliśmy z dzieciakami, że zapomniałam zapytać.

  • Jeśli miasto kupi grę od byłego pracownika magistratu, to Pani Prezydent strzeli sobie w przysłowiową Rzepkę.

 3. Pani El…. Od dawna wykorzystywała pieniążki miejskie dla własnych prywatnych celów. Wystarczy tylko dodać 2 do 2 i do 2 a wyjdzie 6. A że ma poparcie bardzo wysoko „ustawionej” władzy Ostrowa to czuję się bezkarna.

 4. Interpelacja.
  Ciekawi mnie, czy radny Szymon M. zarabia na prowadzeniu miejskich i powiązanych bezpośrednio z miastem imprez? Jeżeli tak, to proszę o szczegółowe dane, ile zarobił w poprzednim roku.

 5. Kogoś zabolała aktywność społeczna Pani radnej że Zebcow z dnia na dzień pięknieje.
  Zamiast donosów niech sami pokażą co potrafią.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick