DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrowscy harcerze przynieśli do redakcji Betlejemskie Światło Pokoju [ZDJĘCIA]

Komendy straży pożarnej, policji, areszt śledczy, poszczególne parafie, a także redakcje Telewizji Proart i portalu wlkp24.info to tylko niektóre z przystanków na trasie betlejemskiej sztafety harcerzy po Ostrowie Wielkopolskim. Młodzi przedstawiciele hufca ZHP podzielili się z nami ogniem przywiezionym z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem zwanym Betlejemskim Światłem Pokoju.

To tradycja, która ma korzenie w XX wieku, a dokładnie w 1986 roku. Wtedy po raz pierwszy w ramach bożonarodzeniowych działań charytatywnych szeroko promowanych przez austriackie radio i telewizję publiczną ORF zorganizowano akcję „Światło w ciemności”. Następnego roku do świątecznej inicjatywy przyłączyli się austriaccy harcerze, którzy objęli patronat nad akcją. Od tamtego czasu rokrocznie austriaccy harcerze odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, po czym jest ono transportowane samolotem do Austrii. Stamtąd rozchodzi się po wielu krajach świata.

Betlejemskie Światło Pokoju trafia do Polski ze Słowacji od 1991 roku, a wiec od momentu przyłączenia się naszego kraju do tej akcji i zamiennie jest przekazywane raz po słowackiej stronie granicy, a raz po polskiej. Później harcerze dzielą się nim z mieszkańcami miast oraz instytucjami na terenie całego kraju.

W poniedziałek poprzedzający w tym roku Wigilię, harcerze z ostrowskiego hufca ZHP odwiedzili redakcje Telewizji Proart i portalu wlkp24.info, przekazując nie tylko Betlejemskie Światło Pokoju, ale także świąteczne życzenia, za które serdecznie dziękujemy.

„Niech Betlejemskie Światło Pokoju obudzi w was wrażliwość na wszelki niedostatek, byście ofiarnie współdziałali w niesieniu nadziei wszystkim, którym jej brak. Niech Betlejemskie Światło Pokoju będzie dla was niewyczerpanym źródłem tej wrażliwości i mocy do jej urzeczywistniania w codzienności” – mówi naczelny kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski.

Napisz do autora

Komentarze (1)
 • M
  Madeline

  poniedziałek, 23 grudnia, 2019

  Wielki szacunek dla Harcerzy! Również dla Was Zdrowych spokojnych!
  No i oczywiście na pierwszy strzał samozwańcza Królowa Karo dzień beż zdjęcia na FB i w ogóle dniem straconym! ahh to parcie na szkło!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz