Ostrowscy chórzyści po mini-tournee

0
Najpierw odwiedzili Rygę i zaśpiewali w tamtejszym XVIII-wiecznym kościele Matki Boskiej Bolesnej, potem udali się na Litwę, by wystąpić w późnobarokowej świątyni na Starym Mieście w Wilnie. Mowa o ostrowskim Chórze Nauczycielskim, który trzy dni temu wrócił z koncertów w krajach nadbałtyckich. Z jakimi wrażeniami wrócili? O tym w materiale filmowym.

Ostrowski Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza razem z dyrygentem Januszem Lipińskim wrócił z koncertów na Litwie i Łotwie. Tym razem nie był to udział w konkursie, lecz prezentacja umiejętności, które u śpiewających ostrowian są na wysokim poziomie. Repertuar chóru jest zarówno sakralny, jak i świecki. Znajdują się w nim pieśni a cappella oraz utwory wokalno-instrumentalne różnych epok i gatunków. Ten szeroki wachlarz muzyczny chórzyści zaprezentowali w Rydze. W Wilnie chór nauczycielski zaśpiewał utwory typowo sakralne, bo tak życzył sobie gospodarz świątyni.

Takie wyjazdy mają dwa cele. Jeden z nich to zaprezentowanie swoich umiejętności przed zupełnie nową publicznością i sprawdzenie się na obcym gruncie, drugi – to integracja, która w tak dużym zespole jest bardzo ważna – mówił dyrygent.

Po koncertowo-integracyjnym wypadzie na Litwę i Łotwę chórzyści robią sobie wakacyjną przerwę, ale już we wrześniu, z nowymi siłami wracają do intensywnych prób, bo będą się przygotowywać do przypadającego na kwiecień przyszłego roku jubileuszu 55-lecia istnienia. Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza powstał w Ostrowie Wielkopolskim w 1965 roku.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick