Ostrowianie wypożyczyli średnio 19,9 książki na osobę. Które tytuły były najpopularniejsze? [RANKING]

1
Fot. Sarah Noltner / Unsplash
Poznaliśmy upodobania czytelnicze mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Tamtejsza biblioteka podsumowała 2022 rok pod tym kątem. Ostrowianie wypożyczyli ponad 170 192 książek. To o 12 227 więcej, niż w 2021 roku. Na wlkp24.info publikujemy ranking najpopularniejszych tytułów w poszczególnych kategoriach.

Biblioteka w Ostrowie Wielkopolskim podsumowała miniony rok pod względem czytelnictwa. Z przedstawionych przez pracowników tej instytucji danych wynika, że w ciągu 12 miesięcy 2022 roku wypożyczono 170 192 książek, komiksów i czasopism. Dokonało tego 8 552 czytelników. Mieszkańcy wypożyczyli o 12 227 książek więcej, niż rok wcześniej. – Bardzo cieszy nas fakt, iż w ubiegłym roku zwiększyła się liczba wypożyczeń i odwiedzin naszych placówek. Widzimy, że ta aktywność nadal wrasta. Wszelkie działania prowadzone przez nas (warsztaty, spotkania, konkursy, gry i inne wydarzenia) mają na celu obniżenie „barier wejścia” – tak, aby każdy czuł się w bibliotece swobodnie i miło spędził tu czas – wyjaśnia Jarosław Balcar, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Jakie tytuły mieszkańcy miasta wypożyczali najczęściej?

Wśród książek dla dorosłych największą popularnością cieszyły się: „Miłość z odzysku” Malwiny Ferenz, „Zaginiona siostra” Lucindy Riley, oraz „Za zamkniętymi drzwiami” B.A. Paris.

W kategorii książek dla dzieci i młodzieży królowały następujące pozycje: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, „Szkoła latania” Janusza Christa i nieśmiertelna „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy.

Wśród najczęściej wypożyczanych komiksów znalazły się: „Deadlock 1” Saki Aidy i Yuha Takashiny, „Dwa lwy” Nagisy Furui oraz „Kaczogród: miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958” Carla Barksa.

Na szczycie rankingu najczęściej wypożyczanych filmów w 2022 roku uplasowały się następujące pozycje: „Zupa nic” w reżyserii Kingi Dębskiej, „25 lat niewinności: sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka oraz „Raya i ostatni smok” – Disney i Don Hall.

Wypożyczać można było również audiobooki. W tej klasyfikacji prym wiodły: „Ostatnia arystokratka” Evzen Bocek, „Filary ziemi” autorstwa Kena Folletta i ”Nowe starego początki” Małgorzaty Falkowskiej.

Pracownicy biblioteki przeanalizowali również upodobania czytelników pod kątem gier planszowych. Najczęściej wypożyczano: „Lotti Karotti”, ”Monopoly Junior” i „Kotobirynt”.

Rekordowe pieniądze na nowości wydawnicze

Ostrowska biblioteka wydała w 2022 roku 170 000 zł na nowe książki oraz zdalny dostęp do nowości wydawniczych. To rekordowa kwota – mówią przedstawiciele biblioteki. Prawie 60 000 zł z tej puli pochodziło z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Dzięki tym pieniądzom zakupiono prawie 6 500 książek. Do tego doszły kody dostępu do platform Legimi oraz IBUK Libra służących do korzystania z ebooków, audiobooków i synchrobooków.

Ilu czytelników ma ostrowska biblioteka?

W Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego jest zarejestrowanych 8 552 czytelników. To właśnie oni dokonali 170 192 wypożyczeń, co w przeliczeniu na osobę daje 19,9 książki na osobę.

Zobacz listę najpopularniejszych tytułów, po które sięgali mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego

Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim
Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim
Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim
Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim
Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim
Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick