Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Ubiegłoroczny program sprawdził się – zgłosiło się do niego aż 443 przedszkolaków, władze miasta zdecydowały zatem go powtórzyć. Program rozpocznie się 8 maja i potrwa do początku grudnia. Podobnie, jak rok temu realizatorem programu będzie Specjalistyczny Zakład Opieki Medycznej „Familia Medica” mieszczący się przy ulicy Kościuszki 15. Program kosztować będzie Miasto blisko 60 tysięcy złotych.
– Walka z próchnicą to jeden z naszych najważniejszych programów profilaktycznych. Jest to schorzenie, które występuję u ogromnej liczby osób – szacuje się, że 90% populacji objętych jest tą chorobą. Staramy się robić wszystko, aby z próchnicą walczyć już od najmłodszych lat. To kolejny krok, by zwalczyć tę niebezpieczną chorobę. Chcemy, by w naszych szkołach były gabinety stomatologiczne, a opieka stomatologiczna wróciła do ostrowskich szkół. Jeszcze w tym roku zostaną uruchomione dwa gabinety stomatologiczne – w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Partyzanckiej i w Szkole Podstawowej nr 5 przy ulicy Grabowskiej. Pomieszczenia, w których będą się mieścić gabinety wyposażamy obecnie w odpowiedni, wysokospecjalistyczny sprzęt. Czekamy jeszcze na kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi prezydent Beata Klimek.
Już po raz drugi władze miasta postanowiły zadbać o zęby maluchów – już na etapie przedszkola. Program przeznaczony jest dla dzieci pięcioletnich mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego (urodzonych w 2012 roku).
– Zęby mleczne są zbudowane tak samo, jak zęby stałe. Zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych są naczynia krwionośne i nerwy. To naczyniami krwionośnymi przenoszą się bakterie, które znajdują się w uzębieniu, na cały organizm człowieka. Niewielu rodziców uczęszcza z dziećmi do stomatologa i ma bardzo małą świadomość dotyczącą profilaktyki zębów u małych dzieci – wyjaśnia lekarz stomatolog Barbara Rokicka-Łapuć.
Z danych zebranych podczas I edycji programu, w którym uczestniczyło 443 przedszkolaków, wynika że u 59% dzieci stwierdzono aktywną próchnicę. Konsultacje z ortodontą ze względu na ujawnione wady zgryzu, zalecono u 56% dzieci, a u 10% przedszkolaków próchnicę kwitnącą. U wszystkich dzieci wykonano przegląd jamy ustnej, instruktaż mycia zębów, zrobiono diagram, sprawdzono, czy istnieją wady zgryzu, poza tym 440 dzieciom usunięto osady na płytce i polakierowano ząbki.
Program jest wielopłaszczyznowy i obejmował będzie, oprócz przedszkolaków, osoby, które na co dzień z nimi przebywają. Podczas prelekcji przeprowadzonych w przedszkolach przeszkoleni zostaną ich rodzice i opiekunowie prawni. Szkolenie będzie miało na celu ugruntowanie właściwych zachowań prozdrowotnych w zakresie profilaktyki stomatologicznej.
Wizyta dzieci w gabinecie stomatologicznym przewiduje przegląd jamy ustnej, profilaktykę wad zgryzu, instruktaż mycia zębów, diagram, usunięcie osadów na płytce nazębnej oraz lakierowanie ząbków. Po wizycie rodzice lub opiekunowie prawni otrzymają wytyczne dotyczące odpowiednich działań zapobiegawczych dostosowane do konkretnych problemów pojawiających się w jamie ustnej oraz zębach określonego dziecka.
– W tym roku program składał się będzie z dwóch etapów – pierwszy obejmuje prelekcje dla rodziców i ich opiekunów prawnych, które przeprowadzone zostaną przez lekarzy stomatologów, drugi to wizyty dzieci w gabinecie stomatologicznym. Co różni tegoroczny program od ubiegłorocznego, to fakt, że w obecnym zrezygnowaliśmy ze szkolenia nauczycieli, ponieważ zostali oni przeszkoleni w ubiegłym roku – wyjaśnia Małgorzata Pawlik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Program w całości finansowany jest z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W tym roku na jego realizację zabezpieczono blisko 60 tysięcy złotych.
źródło: UM Ostrów
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz