Ostrów upamiętnił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

17
Mieszkańcy i władze Ostrowa Wielkopolskiego upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Pod tablicami umieszczonymi na ścianie kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego i jednej z kamienic przy ul. Sienkiewicza złożono kwiaty i zapalono znicze.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca, aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Kwiaty i znicze zostały zapalone przez delegacje lokalnych organizacji i oficjeli z Ostrowa Wielkopolskiego w kilku miejscach miasta.

Najpierw uczestnicy uroczystości zgromadzili się pod tablicą poświęconą „Pamięci dowódców i żołnierzy kontynuatorów Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzy wyklętych z wielkopolskiej samodzielnej grupy ochotniczej „Warta”, a następnie udali się na ul. Sienkiewicza, gdzie znajdują się dwie tablice. Pierwsza z nich jest poświęcona pamięci „Pomordowanym, Więzionych i Prześladowanych w latach Terroru Stalinowskiego”, a druga przypomina o powołaniu Sztabu Dowodzenia WP Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”.

W uroczystościach wziął udział m.in. Zenon Kempa, który opowiedział naszemu reporterowi o szykanach, które dotknęły zarówno jego, jak i jego rodzinę. Jego wspomnienia prezentujemy w materiale wideo.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. I TAK TRZYMAĆ PAMIĘĆ O BOHATERACH NALEŻY CELEBROWAĆ ONI WALCZYLI O POLSKĘ TAKĄ JAKĄ MAMY A NIE JAKA BYŁA ZA PANOWANIA PZPRU MAZOWIECKIEGO I INNYCH PACHOŁKÓW MOSKWY ŻE NIE WSPOMNĘ O P…YDENCIE PANU WAŁĘSIE . Młodym ludziom radził bym zajrzeć do historii tylko nie w gazecie wypatrzonej i w telewzji TVN ….

 2. Nie wszyscy ci „bohaterowie” zasługują na dobra pamięć. Są wśród nich zwykli bandyci mający krew cywilnej ludności Polski na rękach.

 3. Anonim do szkoły! Najpierw korepetycje z języka polskiego i historii a potem jakieś komentarze… Partykułę „bym” piszemy łącznie z czasownikami. Powinno być: „radziłbym”.

 4. Chyba żołnierzy przeklętych – historia nie zapomina mordestw na polakach – którymi zasłynęli tacy ,, bohaterowie ,, jak np. Bury. PiS pisze nową fałszywą historię – nie pisze prawdy – to są bohaterowie PiS.

  • taaa a w Katyniu to Polacy sami się pomordowali !!! dramat z takimi czerwonymi ś..mi

  • Masz „rację” , jedyna bohaterską armią była armia wyzwoleńcza ! Nasi „bohaterowie” , „bracia” rosyjscy , którzy grabili, gwałcili i mordowali Polaków. Okupowali Polskę i uczestniczyli w Jej rozbiorze ! To są nasi „BOHATEROWIE” im należą się pomniki i pamięć !!

  • Powtarzasz śmieciu komunistyczną propagandę. Gdyby to ode mnie zależało, to siedziałbyś we więzieniu tak jak Żydzi karzą za kłamstwo oświęcimskie.

 5. Pseudobohaterowie !!! – chyba że bohaterowie ,, dobrej zmiany ,, – fałszującej prawdziwą historię. Było wsród nich bardzo duzo kryminalistów, zbrodniarzy, morderców – z których PiS zrobił bohaterów. Jaka władza tacy bohaterowie.

  • ale komuniści to sami świeci ! TYLLLLEEE dobrego dla Polski dla Polaków zrobili !!

  • Pewnie masz czerwone korzenie , dlatego tęskno ci za waszymi czerwonymi bohaterami, którzy mordowali Polaków , okupowali nasz kraj tyle lat. To są pewnie twoich bohaterowie , twoich super polityków , którzy wyprzedali nasz kraj . Opowiedz , kiedy wszystkim Polakom żyło się w Polsce dobrze. Nikt nie narzekał na rządzących .

  • Ta siksa Beata nie wie, że Żołnierze Niezłomni nie mieli innego wyjścia i nie mogli wyjść z lasu pomimo ogłoszonej amnestii przez komunistów. Swoją drogą co to była za amnestia, że niby co, przestępstwem było walczyć z Niemcami i ZSRR które wkroczyło na teren Polski, a po wojnie wprowadziło rządy komunistów z udziałem Żydów w większości którzy skazywali Polaków na kary śmierci tak jak brat Michnika? Wiadomo było, że każdy z tych żołnierzy gdy się ujawnił był więziony i zmuszany poprzez tortury do wydania swoich towarzyszy broni, a na końcu i tak był zabijany i to w ten sposób, żeby nie było po jego zwłokach żadnego śladu. Ci młodzi ludzie przysięgali walczyć dla Polski i tej przysięgi dochowali pomimo, że tracili za nią życie, a dzisiaj swołocz antypolska przedstawia bohaterów jako przestępców!

  • Bo to byli bandyci. Nie widzę powodu aby czcić Błyska, Burego i im podobnych.

 6. Jedna jedyna parafia, która upamiętniła tych co się zachowali jak trzeba (Inka). Żołnierze Wyklęci nie mieli innego wyjścia, bo dekonspiracja oznaczała karę śmierci. (Stefan Michnik). Reszta kleru z Neumanem i Wyzujakiem wolą się modlić za zamordowanego najprawdopodobniej w porachunkach mafijnych w intencji śp. prezydenta Adamowicza prezydenta Gdańska razem z Beatą Klimek, Jerzym Wójcickim i starostą Rajskim w kościele i na ostrowskim rynku przed ratuszem. Dziś już nikt nie pamięta, że zabity przez notorycznie napadającego na banki z bronią w ręku mordercę ciągnął samolot razem z Wałęsą na placu manewrowym lotniska w reklamie Amber Gold żeby doprowadzić do bankructwa Lot, który dziś ma się całkiem dobrze i Lufthansa może się obyć smakiem.

 7. Inteligencja polska była likwidowana przez Niemców w Oświęcimiu i przez Rosjan choćby w Katyniu. Od wschodu na radzieckich czołgach przyszła swołocz w dużej części pochodzenia Żydowskiego, która zajęła miejsca Polaków na uczelniach wyższych w sądownictwie w wojsku i innych dziedzinach życie w Polsce. Sędziami i prokuratorami zostawali ludzie po rocznych kursach, którzy skazywali polskich bohaterów i patriotów na kary śmierci albo długoletnich więzień. Dzieci tej swołoczy zajęły ich miejsca i nadal plują na prawdziwych Polaków zakłamując prawdę historyczną, a pożyteczni idioci wierzą w to i łykają wszystko jak młody kormoran przypisując prawdziwym Polakom walczącym o niepodległość Polski współpracę z niemieckimi faszystami. Coś ohydnego i niepojętego.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick