Ostrów. Stara jednostka OSP przy Staszica odzyska dawny blask

2
fot. Starostwo Powiatowe
Budynek przy ulicy Staszica w Ostrowie był kiedyś jednym z najważniejszych w mieście. Znajdowała się tam bowiem jednostka Straży Pożarnej w Ostrowie. Dzieje zawodowych strażaków sięgają aż XVIII wieku i są jednymi z najstarszych w Polsce.

Cały budynek został poddany termomodernizacji. Prace powoli dobiegają końca. – Wyremontowany został budynek główny i budynki w podwórzu. Przeznaczenie głównego budynku się nie zmieni, będzie tam Powiatowy Zarząd Dróg. Dół budynku ma pierwotnie zostać zagospodarowany na archiwum starostwa powiatowego. Póki co są to plany, szukamy środków na ten cel. Wartość remontu to 800 tysięcy złotych – mówi Janusz Grzesiak z Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

W ramach remontu całości budynku zostały wymienione drzwi i okna. Zostały też docieplone mury oraz dach budynku. Teraz rozpoczął się remont zabytkowej wieży. Środki na ten cel przeznaczył powiat w wysokości 230 tysięcy złotych. W najbliższych tygodniach spodziewany jest koniec. – Całość zostanie też dodatkowo podświetlona, by pięknie się prezentowała – dodaje Grzesiak.

>> Obserwuj nasz profil na Twitterze <<

Z racji tego, że jest to budynek zabytkowy więc wszystko jest uzgodnione z konserwatorem zabytków. – Zwracaliśmy szczególną uwagę na remont wieży strażniczej oraz odtworzenie głównych, drewnianych wejść. Zostaną też odrestaurowane wszystkie elementy drewniane w głównym budynku – mówi Elżbieta Kukuła, miejski konserwator zabytków.

Jak udało nam się dowiedzieć, są też plany aby wieża strażnicza była punktem widokowym. Janusz Grzesiak poinformował, że na razie prowadzone są rozmowy na ten temat i nie zapadły konkretne decyzje.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick