Ostrów. Ponad 200 osób pod Sądem Rejonowym. Protest ws. „ustawy kagańcowej”

6
Ponad 200 osób wzięło udział w ostrowskim marszu pod nazwą "Dziś sędziowie, jutro Ty". Właśnie pod takim hasłem spotkali się ostrowianie pod budynkiem miejscowego Sądu Rejonowego. W ten sposób włączyli się w ogólnopolskie protesty przeciw reformie sądownictwa.

Nowa ustawa zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość jest, zdaniem protestujących, zamachem na trójpodział władzy. Projekt ustawy ma – w ich opinii – dyscyplinować sędziów oraz podporządkować wymiar sprawiedliwości władzy politycznej. Stąd zdania, że nowe przepisy to „ustawa kagańcowa”, która – w mniemaniu protestujących – ma zamknąć usta sędziom. Jednocześnie – według uczestników protestu – jest atakiem na Sąd Najwyższy oraz samorząd sędziowski.

>> „To kwestia obaw o przyszłość”, czyli komentarze po proteście pod ostrowskim Sądem Rejonowym <<

Uczestnicy protestu, którzy przemawiali pod budynkiem sądu, przypomnieli fragmenty Konstytucji RP, pojawiły się transparenty z napisami: „Wolne sądy”, „Wolna Polska”, „Wolne wybory”, a wśród nich powiewały flagi Polski oraz Unii Europejskiej. Zapalono także znicze i skandowano hasła odnoszące się do wolności wymiaru sprawiedliwości.

Spotkanie pod ostrowskim sądem trwało godzinę i było jednym z około 160, a jak wskazują niektóre szacunki – nawet 200 protestów nie tylko w polskich miastach, ale także poza granicami m.in. pod budynkami Konsulatów Generalnych RP w Kolonii, Chicago i Nowym Jorku, a także pod Ambasadami RP w Oslo, Londynie i Brukseli.

W proteście zorganizowanym przez Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła”. wzięło udział ponad 200 osób w tym grupa przedstawicieli środowiska prawniczego.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. 26
  32

  Szacunek dla wszystkich protestujących ludzi ceniących wolność praworządność i demokracje.
  Wolne sądy – wolni ludzie – wolna Polska!!!

 2. 16
  24

  Wreszcie zobaczyłam lokalnych prawników. Do tej pory poza jednym adwokatem i dwoma radczyniami nikogo nie było. Aż wstyd dla tego środowiska. Wreszcie się doczekałam. To dobrze świadczy o tych ludziach i jest wsparciem dla tych, którzy walczą z otwartą przyłbicą. Wsparciem dla „szarego człowieka”. Może jednak jego śmierć nie poszła na marne…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick